Pacjent zaprzestał konwencjo-nalnego leczenia cukrzycy 34-letni chory na cukrzycę autoimmunologiczną odmówił wdrożenia zaplanowanego leczenia, tłumacząc, że pomogła mu medycyna chińska.
Szacowanie wymienników węglowodanowych oraz dawkowanie insuliny w praktyce 24-letni pacjent został przyjęty na oddział diabetologii z powodu dekompensacji cukrzycy typu 1. Pacjent przeszedł reedukację diabetologiczną, która przyniosła bardzo dobre efekty.
Czy u pacjentów z nowotworem trzustki można stosować leki doustne? Efektywność leków doustnych zależy przede wszystkim od tego, jak duża masa komórek beta została zachowana. Ekspert wymienia dostępne klasy leków i ich działanie w tej grupie chorych.
Interna 2023 już w kwietniu w Krakowie - zapisz się! W dniach 21-22 kwietnia w Krakowskim Centrum Kongresowym ICE oraz w portalu mp.pl odbędzie się XXII Krajowa Konferencja Szkoleniowa TIP "Postępy w chorobach wewnętrznych" - INTERNA 2023. Wśród tematów: nowe leki do stosowania w cukrzycy typu 2 - miejsce w algorytmie terapeutycznym zgodnie z zaleceniami PTD na rok 2023; pacjent z cukrzycą pod opieką wielu lekarzy - jak skutecznie rozpoznawać i leczyć przewlekłe powikłania? Do zobaczenia w Krakowie!
Wyrób medyczny (kod 137) - FreeStyle Libre 2 dla kobiet ciężarnych Od 1 stycznia br. jest możliwość wystawienia zlecenia na czujnik do systemu monitorowania glukozy flash (FreeStyle Libre) dla kobiet w okresie ciąży i połogu wymagających insulinoterapii.
Najważniejsze informacje są zapisane drobnym drukiem 50-letnia chora na cukrzycę typu 2, szczupła, bez chorób towarzyszących. Po rozpoczęciu leczenia inhibitorem SGLT-2 schudła 7 kg. Zapoznaj się z opisanym przypadkiem i zaleconą terapią.
Teplizumab – szansa dla chorych na cukrzycę typu 1 Teplizumab to obiecujący krok w kierunku zapobiegania cukrzycy typu 1, a nie tylko jej leczenia. Nowoczesna terapia, aktualnie zatwierdzona wyłącznie w USA, mimo ryzyka niesie za sobą również wiele nadziei.
Jakie leki przeciwcukrzycowe, inne niż insulina, może stosować pacjent w IV stadium przewlekłej choroby nerek? Dostępne leki i ich stosowanie omawia prof. Maciej Małecki.
Jak wystawić zlecenie na refundowany system ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym? Od 1 stycznia zostały rozszerzone grupy uprawnionych oraz możliwości wyboru refundowanego systemu CGM-RT w razie nieświadomości hipoglikemii. W artykule opisano jak wystawić zlecenie dla dorosłego pacjenta chorego na cukrzycę typu 1 lub 3.