Potencjalne przyczyny tego zjawiska opisuje diabetolog i internista dr hab. n. med. Mariusz Dąbrowski, prof. UR.
U dorosłych Japończyków chorych na DM2 ze źle kontrolowaną chorobą pomimo leczenia insuliną stosowanie w leczeniu wspomagającym przez 16 tygodni imegliminy – w porównaniu z placebo – znamiennie zmniejszało wartość HbA1c. Według autorów tego badania stosowanie imegliminy w kojarzeniu z insuliną może stanowić potencjalną metodę leczenia w tej populacji chorych.
Gdzie jest miejsce dla insulin u pacjenta z cukrzycą typu 2? Zapraszamy do obejrzenia relacji sesji poświęconej terapiom insulinowym u pacjentów z T2DM z udziałem prof. dr hab. n. med. Aleksandry Araszkiewicz i dr med. Bogumiła Wolnika podczas zjazdu PTD w Gdańsku.
MATERIAŁ FIRMY NOVO NORDISK
57-letnia pacjentka zgłosiła się do Izby Przyjęć z powodu wysokich wartości glikemii. W wywiadzie wymieniono senność, złe samopoczucie, poliurię i polidypsję. Objawy uniemożliwiały codzienne funkcjonowanie. W niniejszym artykule opisano przebieg leczenia pacjentki.
59-letni otyły mężczyzna, chorujący na cukrzycę typu 2 od około 22 lat, został przyjęty w trybie planowym na oddział diabetologii z powodu przewlekle podwyższonych wartości glikemii. W wywiadzie u pacjenta całkowita nietolerancja pochodnej biguanidu. Zapoznaj się z opisanym przypadkiem.
U wszystkich chorych, u których wyjściowo stężenie HbA1c wynosiło ≤7,5%, możliwe było zmniejszenie dawki insuliny, pochodnej sulfonylomocznika lub meglitydyny w celu zminimalizowania ryzyka hipoglikemii.
Prof. Leszek Czupryniak omawia dostępne rozwiązania i ich możliwości.
Cierpieli na nią królowie, naukowcy i wynalazcy, artyści, ludzie pióra. Obecnie jest diagnozowana u co 11 dorosłej osoby na świecie, ale po blisko pięciu tysiącleciach zmagań badawczych i leczniczych wciąż nie osiągnięto celu, jakim jest możliwość całkowitego, nieoperacyjnego wyleczenia. 27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
W wywiadzie pacjent zgłasza, iż na początku terapii obecną OPI automatyzacja podaży insuliny pozwoliła na zadowalające wyrównanie metaboliczne oraz znaczną redukcję czasu spędzonego w hiperglikemii. Niestety, w ciągu ostatnich 4 miesięcy zauważył narastającą zmienność glikemii, szczególnie poposiłkowo.
Na przestrzeni lat pojawiło się wiele „domorosłych” metod podawania insuliny w taki sposób, by nie było to widoczne w odczycie podsumowującym wyrównanie w ciągu ostatnich kilku tygodni. W artykule przedstawiono przykłady, z którymi autorka spotkała się w praktyce zawodowej.