Przesiew zmieni obraz SMA Zaktualizowany program badań przesiewowych u noworodków na lata 2019–2022 obejmie również testy w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni.
VII Zabrzańskie Dni Neurologii – oglądaji! Zapraszamy do zapoznania się z wykładami z konferencji VII Zabrzańskie Dni Neurologii w Internecie. W programie znalazły się m.in. zagadnienia dotyczące pacjenta z objawami neurologicznymi w dobie COVID-19, najnowsze doniesienia z zakresu diagnostyki i leczenia SM, udaru mózgu, padaczki, chorób neurozwyrodnieniowych i nerwowo-mięśniowych oraz bólów głowy. Wszyscy lekarze mogą obejrzeć wykłady bezpłatnie, logowanie jest możliwe za pomocą loginu i hasła do portalu mp.pl – zapraszamy!
Neurologiczne objawy COVID-19 – znaczenie dla lekarzy chorób wewnętrznych W tym artykule skupiono się na zaobserwowanych dotychczas neurologicznych objawach COVID-19. Rozpoznanie tych zaburzeń u pacjentów bez innych objawów COVID-19 może się przyczynić do ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii zakażeń koronawirusem.
Leczenie bezsenności i nieprawidłowych zachowań związanych ze snem u dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu Omówienie wytycznych American Academy of Neurology 2020. Zaburzenia snu obejmują między innymi: trudności w zasypaniu i podtrzymaniu snu, nieregularny rytm snu i czuwania, częste i przedłużające się przebudzenia w nocy, krótki czas trwania snu czy wczesne budzenie się rano.
Nowoczesne leczenie udaru mózgu Zapraszamy do wysłuchania wykładu prof. Agnieszki Słowik wygłoszonego podczas III Krakowskiej Konferencji Hipertensjologicznej Nadciśnienie Tętnicze 2020 w Internecie.
Neurozwyrodnienie po urazowym uszkodzeniu mózgu Od mechanizmów do badań klinicznych w otępieniu. Często nie można dokładnie odróżnić bezpośrednich następstw urazowego uszkodzenia mózgu od efektów postępującego procesu neurozwyrodnieniowego lub innych następstw pourazowych, takich jak zaburzenia psychiczne. Konieczne jest nowe podejście do oceny długoterminowych następstw urazowego uszkodzenia mózgu.