Nie należy używać preparatów roślinnych jako leków, które miałyby dać efekt tych syntetycznych. Istotne są ich interakcje, gdyż mogą skutkować działaniami niepożądanymi – mówi dr hab. Jarosław Woroń.
Dziecięca psychiatria znajduje się w głębokim kryzysie. System jest niewydolny – mała liczba lekarzy, przepracowanie, złe warunki materialne, niewystarczająca liczba miejsc w szpitalach, długie kolejki – wszystko to prowadzi do dramatycznych skutków.
Młodzi pacjenci cierpiący na tę chorobę w pierwszej kolejności doświadczają epizodu depresyjnego. O objawach składających się na jej obraz kliniczny w tej grupie wiekowej mówi dr Lena Cichoń.
O dotychczasowych postępach i kolejnych etapach mówi prof. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik MZ ds. reformy psychiatrii dzieci i młodzieży.
Populacja z dyskalkulią lub jej ryzykiem jest bardzo zróżnicowana. Obserwuje się trudności z oszacowaniem, jak wysokie jest pomieszczenie w budynku, ile osób siedzi w sali, z korzystaniem z zegarka z cyferblatem, z posługiwaniem się pieniędzmi – mówi dr Małgorzata Gut, psycholog z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK.
O tym, które preparaty wybrać i w jakiej sytuacji można je zastosować, mówi dr hab. Jarosław Woroń.