Usłyszmy wołanie dzieci Dzieci wysyłają do nas sygnał: „My się na to nie zgadzamy! Nie chcemy żyć w takim świecie! Cierpimy i nie dostajemy od osób dorosłych wystarczającego wsparia!” – mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska.
Kryzys psychiatrii – prawda leży pośrodku? Średni czas oczekiwania w całym kraju na konsultację psychiatry dziecięcego to 238 dni. Kolejek można by uniknąć, gdyby młodzi ludzie mogli liczyć na pomoc już na pierwszym etapie kryzysu zdrowia psychicznego – zaznaczają eksperci.
Substancje psychoaktywne – współczesne trendy wśród młodzieży: alkohol, marihuana, pochodne benzodiazepiny Wyniki badań dotyczących używania środków psychoaktywnych przez młodzież wskazują, że najpopularniejsze w tej grupie wiekowej są substancje legalne, czyli alkohol i nikotyna. Alkoholu używa 8–9 na 10 uczniów ostatnich klas szkół średnich.
Jak i w jakich sytuacjach nastolatek przeżywa żałobę? Czy żałoby doświadcza się tylko w obliczu śmierci bliskiej osoby? Ile czasu potrzebuje nastolatek, by uporać się z tą trudną sytuacją? Odpowiada prof. Małgorzata Janas-Kozik.
Ósma rano to dla nastolatka wyzwanie Lekcje od 8.00 to dla wielu uczniów katorga. O tym, dlaczego tak się dzieje i jak przeżyć ten czas, opowiada biolog i neurodydaktyk Marek Kaczmarzyk.
Aspekty naukowe, kliniczne i społeczne autyzmu Kluczową dla ustalenia diagnozy autyzmu pozostaje kwestia nieprawidłowości w zakresie społecznych zdolności poznawczych wpływających na możliwość rozpoznawania emocji i utrzymywania uwagi w kontaktach z innymi osobami.