W dniach 12–13 maja w krakowskim Centrum Kongresowym ICE oraz w portalu mp.pl odbędzie się XV Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Kontrowersje w psychiatrii". Grono znakomitych ekspertów przedstawi najnowsze doniesienia i omówi najważniejsze zmiany, jakie zaszły w psychiatrii w ostatnim roku. W programie: zaburzenia posttraumatyczne, pogranicza psychiatrii i neurologii, zaburzenia psychiczne i problemy ogólnomedyczne, różne twarze depresji, aspekty prawne i organizacyjne. Do zobaczenia w Krakowie!
Ich mózgi wyglądają jak u dorosłych poddanych w dzieciństwie trudnym doświadczeniom – mówi dr Ian Gotlib, profesor psychologii i neuronauki na Uniwersytecie Stanforda.
Problem hipersomnii znacznie częściej dotyczy młodzieży niż dzieci. W piśmiennictwie można znaleźć zróżnicowane dane na temat częstości jej występowania w populacji pediatrycznej. Ocenia się, że na nadmierną senność z różnych przyczyn skarży się 10–20% dzieci i nawet do 47% nastolatków.
Im młodszy pacjent, tym częściej skupiamy się na pracy z całym systemem, czyli z rodziną, najbliższymi, by rozumienie tego zaburzenia było właściwe – zaznacza psycholożka Katarzyna Gaber.
Większość badań dotyczyła głównie populacji dziewcząt i kobiet, dane epidemiologiczne przedstawiające rozpowszechnienie problemu u chłopców są więc znacznie ograniczone. Ponadto w związku ze znacznie mniejszą świadomością społeczną, a co za tym idzie – mniejszą czujnością np. rodziców czy opiekunów, może dochodzić do zjawiska niewystarczającej rozpoznawalności tego typu zaburzeń u chłopców.
Wczesne rozpoznanie i zwrócenie uwagi na deficyty w obszarach funkcjonowania społecznego oraz werbalnej i pozawerbalnej komunikacji dają możliwość wypracowania poprzez trening umiejętności m.in. uczestniczenia w interakcji i rozpoznawania emocji. Znaczenie wdrożenia wczesnych interwencji wyjaśnia prof. Małgorzata Janas-Kozik.
Wyniki osób stosujących długoletnie leczenie są znacząco lepsze. Dotyczy to różnych aspektów, takich jak np. wykształcenie czy powikłania zdrowotne wynikające z ADHD. Przyjmowanie leków ma bezpośredni korzystny wpływ na edukację oraz życie rówieśnicze i rodzinne, a także skutkuje długotrwałymi następstwami w dorosłym życiu pacjeta.
Jak rozmawiać z dzieckiem o niezgodności płci? Odpowiednie podejście rodziców i specjalistów może pomóc zapobiec rozwojowi konsekwencji przewlekłego stresu, cierpienia i utrwalania poczucia niedopasowania.