Według WHO depresja jest główną przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych.
23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jak wskazują eksperci, choroba, ze względu na pandemię, dotyka coraz szerszej grupy Polaków. Anna Morawska-Borowiec, psycholog i prezes Fundacji „Twarze depresji” uważa, że liczba chorujących na depresję wzrosła co najmniej dwukrotnie. Co gorsze, nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie trend się odwróci.
Na psychoterapii nie uzyskamy porady, czy się rozwieść, czy odejść z pracy. Psychoterapeuta nie doradza, co zrobić w danej sytuacji. Katarzyna Kucewicz, psycholożka i psychoterapeutka z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia podkreśla, że terapeuta towarzyszy nam w procesie zmiany. Decyzje podejmujemy sami.
Profesor Zainab Samaan z Katedry Psychiatrii i Neuronauk Behawioralnych McMaster University w Kanadzie w rozmowie z prof. Romanem Jaeschke mówi o psychoterapii w przypadku depresji.
Zalecenia sformułowano na podstawie danych z systematycznego przeglądu piśmiennictwa oraz doświadczenia klinicznego członków grupy roboczej AASM. Ocenione metody leczenia przypisano do 3 kategorii, dzieląc je na interwencje: zalecane, dopuszczalne i niezalecane.
Skuteczne leczenie depresji w tej grupie pacjentów wymaga adekwatnej kontroli bólu. Aby maksymalizować efekty terapii chorych z BN i depresją warto sięgnąć po pomoc mulidyscyplinarnego zespołu złożonego nie tylko z lekarzy POZ, specjalistów leczenia bólu i psychiatrii, ale także psychologów oraz fizjoterapeutów.