23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jak wskazują eksperci, choroba, ze względu na pandemię, dotyka coraz szerszej grupy Polaków. Anna Morawska-Borowiec, psycholog i prezes Fundacji „Twarze depresji” uważa, że liczba chorujących na depresję wzrosła co najmniej dwukrotnie. Co gorsze, nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie trend się odwróci.
Zapraszamy do zapoznania się z wykładami z konferencji VII Zabrzańskie Dni Neurologii w Internecie. W programie znalazły się m.in. zagadnienia dotyczące pacjenta z objawami neurologicznymi w dobie COVID-19, najnowsze doniesienia z zakresu diagnostyki i leczenia SM, udaru mózgu, padaczki, chorób neurozwyrodnieniowych i nerwowo-mięśniowych oraz bólów głowy. Wszyscy lekarze mogą obejrzeć wykłady bezpłatnie, logowanie jest możliwe za pomocą loginu i hasła do portalu mp.pl – zapraszamy!
Autorzy podjęli próbę oceny zależności między występowaniem interakcji farmakologicznych z udziałem LPP a ryzykiem zgonu u osób starszych (mieszkających w domach opieki), u których rozpoznano istotne zaburzenia funkcjonowania poznawczego.
Biorąc pod uwagę zwiększone ryzyko poważnych powikłań somatycznych i duże wskaźniki umieralności w tej populacji chorych, autorzy omawianego przeglądu systematycznego podjęli próbę podsumowania aktualnego stanu wiedzy dotyczącej farmakoterapii lekami przeciwdepresyjnymi.
Najważniejszą wartością CBT w leczeniu osób cierpiących na depresję jest spojrzenie na to zaburzenie w kategoriach przewlekłego procesu chorobowego prowadzącego do deterioracji, a nie w kategorii pojedynczych epizodów.
Pacjenci z diagnozą nowotworu zmagają się z całą listą problemów seksualnych związanych z leczeniem. Są przerażeni chorobą, tym co ich czeka, a do tego tracą swoje dotychczasowe życie, w tym często bliskość z osobą, z którą dzielą życie. O często przemilczanych, a ważnych problemach w trakcie leczenia opowiada psycholożka Marta Banout.