Czy wszystkie noworodki z rozpoznanym SMA otrzymały preparat Zolgensma? Czy to jedyny sposób na dostarczenie brakującego genu SMN1? Czy u wszystkich dzieci od razu włącza się leczenie?
Na czym polega technologia edycji genomu za pomocą systemu CRISPR-Cas9? Specjalista szczegółowo wyjaśnia mechanizm działania oraz zakres możliwości tej nowoczesnej metody w praktyce klinicznej.
Ile noworodków zostało już objętych badaniami przesiewowymi w kierunku SMA w Polsce? U ilu z przebadanych dzieci rozpoznano rdzeniowy zanik mięśni i rozpoczęto leczenie?
Terapia genowa nie tylko w leczeniu SMA Z oceną skuteczności leków przeznaczonych do terapii genowej innych chorób genetycznych niż SMA mamy pewien problem, ponieważ liczba podań na świecie nie przekracza tysiąca – mówi prof. Marek Sanak.
Jednogenowe postacie cukrzycy W artykule poruszono zagadnienia cukrzycy noworodkowej, cukrzycy typu MODY i zespołów genetycznych związanych z cukrzycą.
Jak wybrać odpowiedni test diagnostyczny u pacjenta z podejrzeniem choroby genetycznej? Określenie zakresu analizy i typu poszukiwanej zmiany genetycznej ma podstawowe znaczenia dla wyboru odpowiedniego testu. Artykuł zawiera praktyczne wskazówki postępowania w procesie diagnostycznym.
Leczenie pacjentów z SMA mających 4 lub więcej kopii genu SMN2 Specjalistka odpowiada na pytanie o sytuację specyficznej grupy pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni.
Czy podany transgen SMN1 integruje się z genomem pacjenta i czy może go uszkodzić? Czy po podaniu dożylnym może przedostać się do innych komórek niż alfa-motoneurony rdzenia, wywołując działania niepożądane podczas leczenia SMA?
Postępujące zaburzenia chodu u 20-letniego mężczyzny 20-letni pacjent skarżył się na zaburzenia chodu postępujące od 2 lat. Jaką postawiono diagnozę?
Leukoencefalopatia o początku w wieku dorosłym ze sferoidami aksonalnymi i pigmentacją gleju związana z genem CSF1R Najczęstszymi objawami klinicznymi są zaburzenia neuropsychiczne i ruchowe. Dotychczas opisano ponad 300 przypadków, również w Polsce. Celem przeglądu piśmiennictwa jest popularyzacja wiedzy na temat schorzenia.