Obrzęki u pacjentów objętych opieką paliatywną i hospicyjną Nawet co trzeci pacjent objęty opieką paliatywną i hospicyjną cierpi z powodu narastających obrzęków obwodowych. W materiale przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące postępowania w przypadku obrzęków w tej grupie pacjentów.
Dożylne leczenie płynami osób dorosłych w szpitalu Dożylne leczenie płynami można określić kilkoma regułami, które warto znać. Zawsze należy zastanowić się, czy pacjent faktycznie potrzebuje płynoterapii, jaki płyn zastosować, w jakiej dawce oraz jak długo go stosować. Zapraszamy do zapoznania się z infografiką.
Płynoterapia u pacjenta w podeszłym wieku na bloku operacyjnym Podsumowanie najważniejszych doniesień na temat płynoterapii okołooperacyjnej u pacjentów geriatrycznych.
Płynoterapia dożylna po operacjach w obrębie przewodu pokarmowego Pacjenci po operacjach w obrębie przewodu pokarmowego są szczególną grupą z uwagi na karencje płynowe. Jak stosować płynoterapię dożylną w tej populacji pacjentów?
Przetoczenie osocza w okresie przedszpitalnym u pacjentów z ciężkim urazami Ciężki uraz powikłany wstrząsem krwotocznym i koagulopatią istotnie zmniejsza szanse na przeżycie do wypisu ze szpitala. Wielokrotnie badano, jakie czynniki poprawiają przeżycie w tej grupie pacjentów. Ale czy wczesne przetoczenie osocza w warunkach przedszpitalnych poprawia rokowania?
Zbilansowane krystaloidy w porównaniu z 0,9% NaCl w populacji krytycznie chorych dorosłych Dr Bram Rochwerg i dr James Douketis komentują najnowsze dowody dotyczące stosowania zbilansowanego roztworu wieloelektrolitowego w porównaniu z 0,9% NaCl u osób krytycznie chorych.
Głęboka hipotensja we wstrząsie septycznym Hipotensja we wstrząsie septycznym jest wskazaniem do rozpoczęcia terapii płynami oraz lekami wazopresyjnymi. Czy należy jednocześnie prowadzić płynoterapię i leczenie aminami katecholowymi? Czy może zależy to od stopnia zaawansowania wstrząsu?
Czy bolus krystaloidów przed intubacją wpływa na stabilność hemodynamiczną? Omówienie wyników badania z randomizacją o akronimie PREPARE II, w którym u chorych w stanie krytycznym wymagających intubacji dotchawiczej oceniono wpływ dożylnej infuzji bolusa krystaloidów zastosowanej przed podaniem lub po podaniu leków do indukcji znieczulenia i w trakcie intubacji na ryzyko powikłań krążeniowych.
Operacje na przewodzie pokarmowym - kiedy rozpocząć płynoterapię doustną? Uzupełnianie płynów drogą doustną jest fizjologicznym sposobem na utrzymanie euwolemii również w okresie okołooperacyjnym. Jednak niektóre operacje związane są z obostrzeniami w czasie rekonwalescencji. Kiedy powinno się wdrażać płynoterapię doustną po operacjach w obrębie przewodu pokarmowego?
Utrata płynów w okresie pooperacyjnym Przyczyny, zaburzenia hemodynamiczne i postępowanie płynowe w okresie pooperacyjnym.