Płynoterapia u pacjenta internistycznego – czy to na pewno jest takie proste? Płynoterapia powinna być prowadzona z uwzględnieniem wskazań, przeciwwskazań oraz działań niepożądanych. Zaawansowaną płynoterapię umożliwia na każdym oddziale internistycznym powszechny dostęp do USG oraz innych technik diagnostycznych. Jakimi metodami monitorowania płynoterapii dysponujemy? Jak leczyć płynami w przypadku ostrej niewydolności nerek? Kiedy zastosować płyny, a kiedy aminy katecholowe? Jaki płyn wybrać w razie zaburzeń elektrolitowych? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać w trakcie webinarium z udziałem ekspertów: prof. Agnieszki Tycińskiej i prof. Tomasza Stompóra.
Permisywna oliguria w okresie śródoperacyjnym Czyli czy w czasie znieczulenia możemy pozwolić na diurezę <0,5 ml/kg/h oraz czy skąpomocz powinien prowadzić do intensywnej płynoterapii.
Płynoterapia prowadzona z wykorzystaniem zbilansowanych krystaloidów w porównaniu z podawaniem soli fizjologicznej u chorych hospitalizowanych na OIT – badanie PLUS Czy dożylne leczenie płynami prowadzone z wykorzystaniem zbilansowanych krystaloidów w porównaniu z zastosowaniem 0,9% roztworu chlorku sodu zmniejszało ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny u dorosłych hospitalizowanych na OIT? Wyniki opublikowanego w styczniu 2022 roku na łamach „The New England Journal of Medicine” badania PLUS.
Płynoterapia śródoperacyjna – mniej znaczy więcej? Jaki jest nowoczesny model płynoterapii śródoperacyjnej.
Skład i właściwości krystaloidów przetaczanych i.v. w porównaniu z osoczem W tabeli zawarto informacje o składzie i właściwościach fizjologicznych płynów dostępnych w Polsce do podawania dożylnego. Jako punkt odniesienia podano skład i właściwości osocza. Dane odczytane z tabeli mają służyć do racjonalnego wybierania płynów dostępnych w aptece szpitalnej.
Wczesne przetoczenie krystaloidów w leczeniu ciężkiej sepsy – przegląd systematyczny Analiza dostępnych badań klinicznych (na populacji ponad 31 tys. dorosłych chorych z rozpoznaniem sepsy o różnym stopniu ciężkości) nie potwierdziła korzyści z wczesnego (1–6 h od rozpoznania) przetoczenia krystaloidów w dawce ≥30 ml/kg mc. w odniesieniu do śmiertelności i czasu hospitalizacji.
Niewystarczająca wiedza na temat płynoterapii Personel medyczny powinien mieć wiedzę nt. specyfiki płynów infuzyjnych. Podobnie jak leki mają one swoją charakterystykę produktu. Większość personelu medycznego nie zdaje sobie sprawy, że nie tylko rodzaj przetoczonego płynu, ale też czas i szybkość toczenia mogą mieć ogromne znaczenie – mówi dr n. med. Elżbieta Nowacka.
Ciągła infuzja hipertonicznego roztworu chlorku sodu w porównaniu z opieką standardową a 6-miesięczne neurologiczne wyniki leczenia u chorych z urazowym uszkodzeniem mózgu Omówienie artykułu z czasopisma JAMA.
O soli nie-fizjologicznej słów kilka Pomimo szerokiego rozpowszechnienia płynów zbilansowanych o składzie elektrolitowym zbliżonym do osocza wciąż pokutuje stosowanie 0,9% roztworu chlorku sodu jako uniwersalnego płynu do podawania pacjentom w okresie okołooperacyjnym i nie tylko.