Pytanie nadesłane do Redakcji:
Czy maści recepturowe, w których skład wchodzą substancje określane jako „surowce farmaceutyczne”, zawsze podlegają refundacji? Proszę o przytoczenie ew. listy surowców, które podlegają refundacji.
Odpowiedziała
dr n. farm. Bożena Grimling
Konsultant krajowy w dziedzinie farmacji aptecznej
Katedra i Zakład Technologii Postaci Leku Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Kierując się podstawą prawną dotyczącą realizacji recepty na lek recepturowy należy powołać się na Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 października 2018r. w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych oraz na art. 96 ust. 9 ustawy z dnia 6 września 2001r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2017r. poz. 2211, z późn. zm. 2.). Zgodnie z §4. 1. Lek recepturowy sporządza się na podstawie recepty. Osoba sporządzająca lek recepturowy stosuje:
- surowiec farmaceutyczny dopuszczony do obrotu na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne. Lista surowców farmaceutycznych znajduje się w rejestrach medycznych na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Ustawa Ministerstwa Zdrowia z dnia 12 maja 2011 r. art. 6 ust. 5 o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 345 t. j.) stanowi, że:
- leki recepturowe przygotowane z surowców farmaceutycznych oraz z leków gotowych, dla których została wydana decyzja administracyjna o objęciu refundacją są wydawane świadczeniobiorcy za odpłatnością ryczałtową, pod warunkiem, że przepisana dawka leku recepturowego jest mniejsza od najmniejszej dawki leku gotowego w formie stałej stosowanej doustnie. Aktualny wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych znajduje się na stronie Dziennika Urzędowego Ministra Zdrowia.
Z powyższych przepisów wynika, że lek recepturowy może zostać wydany z apteki za odpłatnością ryczałtową wtedy, gdy sporządzony został z: surowców farmaceutycznych lub/i leków gotowych, dla których została wydana decyzja administracyjna o objęciu refundacją. Dawka postaci farmaceutycznej wykonywanego leku gotowego w leku recepturowym nie może być równa lub wyższa niż najmniejsza dawka postaci farmaceutycznej stałej doustnego leku gotowego, z którego sporządza się lek recepturowy. Aktualne przepisy dopuszczają refundowane leki gotowe, niezależnie od poziomu odpłatności i zakresu wskazań refundowanych. Jeżeli lek gotowy, wchodzący w skład leku recepturowego nie występuje w postaci surowca farmaceutycznego i jeżeli jako lek gotowy nie jest umieszczony w wykazie leków refundowanych, opublikowanym w obwieszczeniu Ministra Zdrowia, wówczas wydaje się lek recepturowy ze 100% odpłatnością.
Jako przykład posłużę się lekiem recepturowym zawierającym metamizol. Żaden lek gotowy w postaci stałej doustnej, zawierający metamizol, nie jest lekiem obecnie objęty refundacją. W związku z tym użycie leku gotowego z pyralginą do wykonania leku recepturowego nie będzie skutkowało możliwością refundacji tego leku recepturowego. Metamizol jest jednak surowcem farmaceutycznym i jeżeli do wykonania leku recepturowego użyty zostanie surowiec farmaceutyczny, to lek recepturowy będzie podlegać refundacji ze środków publicznych.