Choroby przenoszone przez kleszcze stanowią istotne zagrożenie zdrowotne. Jednak wokół kleszczy, chorób przez nie przenoszonych oraz ich profilaktyki narosło wiele mitów. Zapraszamy do lektury kompendium wiedzy o kleszczach, w którym rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Borelioza stała się prawdziwą „celebrytką” wśród chorób infekcyjnych. Chyba można śmiało powiedzieć, że jest to najmodniejsza spośród wszystkich chorób, przyciągająca uwagę mediów, ale i wywołująca panikę wśród pacjentów. Tymczasem o najgroźniejszej i wcale nierzadkiej chorobie przenoszonej przez kleszcze, jaką jest kleszczowe zapalenie mózgu, nie mówi się prawie wcale. A szkoda...

Usunięcie kleszcza wcale nie jest trudne. Możemy złapać go palcami albo pęsetą. W aptekach dostępne są także specjalne szczypce, lasso i różne inne przyrządy mające ułatwić to zadanie.

Miejsce po ukłuciu przez kleszcza obserwujemy do 3–4 tygodni. Jeśli zauważymy zmianę skórną, warto zrobić zdjęcie. Jeśli jest duża (min. 4 cm) – należy udać się do lekarza.

Zapalenie mózgu to na szczęście rzadka, ale bardzo poważna choroba, wymagająca pilnej hospitalizacji, niejednokrotnie na oddziale intensywnej terapii. Objawy mogą być początkowo dosyć niespecyficzne i trudne do wychwycenia. Jeśli nie jesteśmy pewni czy powinniśmy się nimi martwić, warto skorzystać z pomocy lekarza.