Zgodnie z obowiązującymi przepisami bilans zdrowia należy wykonać u ucznia obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego (dawniej klasa 0), zgodnie z obowiązującą metodyką. Z reguły są to dzieci w wieku 6, czasem 5 lat i nie ma znaczenia, czy realizują roczne przygotowanie przedszkolne (klasę 0) w szkole, czy w przedszkolu. W klasie I bilans przeprowadza się wyłącznie u dzieci, u których z różnych przyczyn nie wykonano go w zalecanym czasie, czyli w klasie 0. Sytuacje takie powinny być wyjątkiem. Obowiązkowy bilans przed rozpoczęciem nauki w szkole zawiera bowiem elementy oceny zdrowotnej gotowości szkolnej i zostawia czas na korektę ewentualnych zaburzeń. Wykonując bilans dopiero w klasie I, tracimy rok na ewentualne działania (a czasem wiążą się one z odroczeniem obowiązku szkolnego).
Piśmiennictwo
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.
Szukasz poradni, oddziału lub SOR w swoim województwie? Chętnie pomożemy. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki placówek.
Twój pacjent ma wątpliwości, kiedy powinien zgłosić się do lekarza? Potrzebuje adresu przychodni, szpitala, apteki? Poinformuj go o Doradcy Medycznym Medycyny Praktycznej