Jak pracować z dzieckiem z asymetrycznym ułożeniem główki (ok. 2. mż.)? Do poradni rehabilitacyjnej dziecko prawdopodobnie trafi po 2 miesiącach oczekiwania.

08-03-2016
lek. Iwona Sawionek
Zakład Neurodiagnostyki SPDSK w Warszawie, Ośrodek Wczesnej Interwencji PSOUU w Warszawie

Decyzję dotyczącą trybu skierowania dziecka do poradni należy podjąć po zapoznaniu się z wywiadem, zwłaszcza dotyczącym okresu płodowo-okołoporodowego. Jeśli w wywiadzie stwierdza się np. czynniki ryzyka wystąpienia mózgowego porażenia dziecięcego lub innych chorób, sprawę trzeba potraktować jako pilną. Istotny jest wiek dziecka – w pierwszych trzech miesiącach życia często obserwuje się asymetrię u zdrowych dzieci. Ponadto bierze się pod uwagę stopień nasilenia objawu – jeśli u dziecka występuje problem z obrotem głowy w przeciwnym kierunku, nie potrafi płynnie wodzić oczami za przedmiotem na łuku 180o i stwierdza się inne problemy rozwojowe – również nie można zwlekać z rozpoczęciem rehabilitacji. Należy dodatkowo rozważyć wykonanie badania USG w celu wykluczenia kręczu szyi.

W mojej praktyce, jeśli sprawa nie wydaje się pilna, wydaję rodzicom zalecenia pielęgnacyjne i wyznaczam termin ponownej oceny za 2–3 tygodnie. U zdrowego dziecka po wprowadzeniu prawidłowej stymulacji i pielęgnacji można się spodziewać poprawy. Podstawowe zalecenia powinny dotyczyć pozycji, w jakich przebywa dziecko na co dzień, czyli sposobu, w jaki jest noszone na ręku, układane do karmienia i ubierania czy stymulowane do zabawy. Można skorzystać z zaleceń opartych na metodzie NDT-Bobath. Polecam książkę lekarza rehabilitacji, dr Marii Borkowskiej, wydaną w formie zawierającego liczne rysunki i opisy poradnika dla rodziców. (2015)

Piśmiennictwo

  1. Borkowska M., Szwiling Z.: Metoda NDT Bobath. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Placówki

Szukasz poradni, oddziału lub SOR w swoim województwie? Chętnie pomożemy. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki placówek.

Doradca medyczny

Twój pacjent ma wątpliwości, kiedy powinien zgłosić się do lekarza? Potrzebuje adresu przychodni, szpitala, apteki? Poinformuj go o Doradcy Medycznym Medycyny Praktycznej