Czy można dzielić tabletki w domu, czy leki zawsze powinny być dzielone (rozważane) w aptece?

01-01-2014
dr n. med. Jarosław Woroń
Zakład Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie

Z punktu widzenia skuteczności i bezpieczeństwa farmakoterapii tabletki najlepiej dzielić w zaznaczonym rowku (o ile jest to konieczne). W ten sposób zwykle możemy podzielić tabletki na 2 lub 4 równe części. Gdy z terapeutycznego punktu widzenia potrzebna jest dawka, której nie możemy uzyskać przez podział na 2 lub 4 części, najbezpieczniej będzie wypisać receptę na lek recepturowy, który zostanie sporządzony w aptece. (2013, 2014)

Konferencje MP
  • Jesień Pediatryczna 2026
    Kraków, 25–26 września
    • najnowsze wytyczne, algorytmy diagnostyczno-terapeutyczne, debaty
    • warsztaty (ćwiczenia na fantomach): m.in. resuscytacja, nakłucie lędźwiowe, otoskopia, USG płuc
    • aż 30 istotnych problemów pediatrycznych z rozwiązaniami
    • 6 sesji tematycznych, różnorodność zagadnień i form prezentacji
    • doświadczeni eksperci, doceniani wykładowcy
  • Seksuologia 2026
    Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego Warszawa, 4–5 grudnia
  • Neonatologia 2026
    Obejrzyj wykłady
    • antybiotykoterapia w neonatologii
    • toksykologia prenatalna – implikacje kliniczne
    • wstrząs, hipotensja, PDA – decyzje hemodynamiczne
    • wsparcie oddechowe noworodka
    • bezdech i sinica

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Placówki

Szukasz poradni, oddziału lub SOR w swoim województwie? Chętnie pomożemy. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki placówek.

Doradca medyczny

Twój pacjent ma wątpliwości, kiedy powinien zgłosić się do lekarza? Potrzebuje adresu przychodni, szpitala, apteki? Poinformuj go o Doradcy Medycznym Medycyny Praktycznej