Jeśli dziecko nie korzystało wcześniej ze świadczeń stomatologicznych w ramach NFZ, podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym przysługuje mu wizyta adaptacyjna. Ma ona na celu zapoznanie małego dziecka z gabinetem, sprzętem stomatologicznym, a także z samym lekarzem.
Badanie lekarskie stomatologiczne wraz z instruktażem higieny jamy ustnej można u dziecka powyżej 1. roku życia wykonać raz w roku. Dodatkowo 3 razy w okresie 12 miesięcy można skorzystać z kontrolnego badania lekarskiego.
Dzieciom w 2. roku życia (12. mż – 24.mż.) przysługuje profilaktyczne świadczenie stomatologiczne, obejmujące m.in. ocenę stanu uzębienia, wykrywanie nieprawidłowości zgryzu oraz profilaktykę fluorkową.
W ramach NFZ dzieciom przysługuje ponadto:
opracowanie i odbudowa ubytków w zębach
usunięcie złogów nazębnych 1 raz w roku w obrębie całego uzębienia
leczenie endodontyczne (kanałowe) zębów
usunięcie zębów.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.
Szukasz poradni, oddziału lub SOR w swoim województwie? Chętnie pomożemy. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki placówek.
Twój pacjent ma wątpliwości, kiedy powinien zgłosić się do lekarza? Potrzebuje adresu przychodni, szpitala, apteki? Poinformuj go o Doradcy Medycznym Medycyny Praktycznej