Jeżeli jest to możliwe, krew do badań laboratoryjnych warto zabezpieczyć w każdym przypadku anafilaksji, chociaż w trakcie akcji ratunkowej często się o tym nie myśli. Teoretycznym dowodem na wystąpienie anafilaksji jest zwiększone stężenie tryptazy w surowicy związane z nagłą degranulacją komórek tucznych. Zwiększone stężenie tryptazy obserwuje się między 30. a 90. min po wystąpieniu pierwszych objawów anafilaksji, po czym bardzo szybko się zmniejsza, dlatego pobranie krwi w celu wykonania tego oznaczenia jest uzasadnione tylko w tym przedziale czasu. Jeżeli laboratorium nie wykonuje tego oznaczenia, należy pobrać krew na skrzep, a surowicę po odwirowaniu zamrozić do czasu przesłania jej do innego laboratorium.
Prawidłowe stężenie tryptazy nie wyklucza jednak reakcji anafilaktycznej, zwłaszcza w przypadku anafilaksji na pokarmy u dzieci. Według wielu publikacji swoistość tego badania jest mała, a zwiększenie stężenia tryptazy obserwowano w zaledwie 19% przypadków. Często dodatkowo oznacza się stężenie podstawowe tryptazy w surowicy ≥2 tygodnie po wystąpieniu anafilaksji. Jeżeli wynik uzyskany w próbce pobranej podczas epizodu anafilaksji jest większy o 20% + 2 ng/ml od stężenia podstawowego, to jest to potwierdzenie rozpoznania reakcji anafilaktycznej.
Piśmiennictwo
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.
Szukasz poradni, oddziału lub SOR w swoim województwie? Chętnie pomożemy. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki placówek.
Twój pacjent ma wątpliwości, kiedy powinien zgłosić się do lekarza? Potrzebuje adresu przychodni, szpitala, apteki? Poinformuj go o Doradcy Medycznym Medycyny Praktycznej