mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Przyczyny zdarzeń niepożądanych i ogólne zasady postępowania lekarza w razie ich wystąpienia

26.04.2011
prof. dr hab. med. Richard S. Cranovsky MPH, Global Virtual Faculty, Fairleigh Dickinson University, New Jersey, USA; RC-Consulting, Lozanna/Epalinges, Szwajcaria
prof. dr hab. med. Romuald Krajewski, Klinika Nowotworów Głowy i Szyi Centrum Onkologii, Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
Skróty: ZN – zdarzenie niepożądane

W rozważaniach dotyczących skali występowania zdarzeń niepożądanych (ZN) zwrócono uwagę na to, że każdy lekarz powinien mieć świadomość wysokiego prawdopodobieństwa zetknięcia się z ZN w codziennej pracy (p. Zdarzenia niepożądane w lecznictwie i błędy medyczne - skala problemu). Dokładne określenie ryzyka istniejącego w indywidualnym przypadku zwykle nie jest możliwe, gdyż jednocześnie współdziała wiele różnych czynników.
WHO i inne organizacje ostrzegają, że ZN mogą dotyczyć nawet 10% hospitalizowanych pacjentów. Oznacza to, że każdy lekarz musi się w swej pracy zetknąć z niejednym ZN. Statystycznie ZN różnego rodzaju i o różnej ciężkości wystąpią na przykład u 3 na 100 leczonych, ale nie muszą wystąpić nawet w bardzo długiej serii pacjentów.
O tym się mówi
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.
  • System przypomina zmurszały budynek
    Liczyliśmy na to, że ten rząd zmieni metodę i ustawę, stanie w prawdzie i głośnio przyzna, że pieniędzy jest zdecydowanie za mało. Tak się nie stało, kontynuowana jest polityka zaciemniania obrazu, co nas bardzo boli – mówi prezes NRL Łukasz Jankowski.