Bohaterem pierwszego odcinka cyklu Kardiologia kobiet jest największy zabójca Polek – zawał serca, odpowiedzialny za 25% zgonów kobiet w Polsce. Jak zachować czujność diagnostyczną? Czym grozi podejście „bikini” do zdrowia kobiet? Na czym polega skuteczne leczenie choroby niedokrwiennej serca?
Czy „tak” dla „Tak dla in vitro” jest pewne? Jak potoczą się losy projektów Lewicy ws. aborcji? Będzie sejmowa komisja śledcza ds. pandemii, czy nie będzie?
Czy może ustąpić samoistnie? Po jakim czasie od zabiegu można liczyć jeszcze na powrót prawidłowej funkcji przytarczyc?
Zmiany radiologiczne w płucach mogą być pozostałością po przebytej chorobie. Problem jest wtedy, gdy choroba ma charakter postępowy, a zmianom radiologicznym towarzyszą duszność, nietolerancja wysiłku, złe parametry czynnościowe.
"Niewielu jest doktorów Judymów, którzy zauważają krzywdę drugiego człowieka. Lekarze w większości nie chcą działać, nie wiedzą, jak działać, z kim współpracować. Ale pamiętajmy – jeżeli przymkniemy oko na przemoc, patologię, to tak, jakbyśmy w tym aktywnie uczestniczyli." – podkreśla psychoterapeutka Iwona Anna Wiśniewska.
Jak powinna pracować sejmowa komisja zdrowia? Kto podejmie dyskusję o SOR-ach i centrach diagnostycznych? Komu się uda zaszczepić przeciwko COVID-19?
Oznaczanie genotypu jest konieczne dopóki w programie lekowym refundowanym przez NFZ mamy leki genotypowo swoiste, ale obecnie 95% osób leczonych jest lekami pangenotypowymi.
Telefony pomocowe nie są tylko dla osób w kryzysie. Są także dla osób, które chcą pomóc – podkreśla dr Halszka Witkowska. – Na linię pomocową można zadzwonić, powiedzieć: „Mam takiego a takiego pacjenta, zastanawiam się co zrobić, jak z nim porozmawiać, proszę o podpowiedź”.
Dr hab. Paweł Balsam omawia zalecenia dotyczące aktywnego poszukiwania migotania przedsionków u pacjentów z czynnikami ryzyka udaru mózgu.
To, co jest kuriozalne w Polsce – jeżeli wystąpią jakieś działania niepożądane, to bardzo często – również w poradniach lekarza POZ – nie odstawia się suplementu, tylko odstawia się lek – podkreśla dr hab. Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii UJ CM w Krakowie.