mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Techniki chirurgiczne: Onkologia kliniczna

  • Powikłania zabiegów rekonstrukcji sutka

    Powikłania były, są i będą. Jak często, i kiedy się pojawią, zależy od wielu czynników, które nierzadko można wyeliminować, choćby poprzez odroczenie zabiegu czy odpowiedni dobór metody rekonstrukcji do uwarunkowań anatomicznych i sytuacji zdrowotnej pacjentki, nie mówiąc już o doświadczeniu operatora.

  • Chirurgia onkoplastyczna piersi

    Obecnie niemal wszystkim chorym na raka piersi, zamiast okaleczającej radykalnej mastektomii, można zaproponować procedury oszczędzające pierś i struktury dołu pachowego. Badania porównawcze wyraźnie wskazują, że leczenie to - skojarzone z radioterapią - wiąże się z podobnymi wynikami odległymi.

  • Jednoczasowa i odroczona rekonstrukcja piersi

    W krajach wysoko rozwiniętych odsetek zabiegów rekonstrukcyjnych piersi po mastektomii wynosi 20-40%. W przypadku Polski brakuje szczegółowych danych statystycznych, ale szacuje się, że tego rodzaju procedury przeprowadza się jedynie u 3-7% kobiet poddanych amputacji piersi.

  • Technika pielęgnacji i wymiany typowej gastrostomii

    Podawanie pokarmu za pomocą przezskórnej endoskopowej gastrostomii (PEG) pozwala na utrzymanie stanu odżywienia lub jego poprawę u chorych, którzy nie mogą być wystarczająco odżywiani doustnie.

  • Achalazja przełyku

    Achalazja przełyku to zaburzenie czynnościowe charakteryzujące się brakiem perystaltyki błony mięśniowej gładkiej trzonu przełyku oraz niecałkowitą relaksacją dolnego zwieracza przełyku w odpowiedzi na przełykanie.

  • Miejsce laparoskopii w leczeniu choroby Crohna

    O ile laparoskopowe operacje resekcyjne jelita grubego w Polsce budzą jeszcze zastrzeżenia ze względu na pytanie o doszczętność onkologiczną, o tyle takich zastrzeżeń nie może wywoływać operacja resekcyjna jelita w przebiegu choroby Crohna.

O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.