Prof. Tatiana Mularek-Kubzdela przedstawia aktualne standardy leczenia pacjentów z nadciśnieniem płucnym z grupy o dużym ryzyku zgonu.
Prof. Grzegorz Kopeć wyjaśnia znaczenie rozpoznania choroby naczyń płucnych w algorytmie diagnostyczno-terapeutycznym nadciśnienia płucnego.
Jeśli pacjent ma wykonane chociaż jedno badanie PET/MRI, szczególnie tuż po diagnozie, na początku leczenia, wnosi to niezwykle dużo istotnych informacji o rokowaniu długoterminowym u tego pacjenta.
COVID–19 ma cięższy przebieg u chorych z nadciśnieniem płucnym niż w populacji ogólnej, a skoro tak, należy pacjentów uświadamiać, przekonywać i zalecać szczepienie – mówi dr Maria Wieteska-Miłek.
Prof. Grzegorz Kopeć przedstawia dane na temat rozpowszechnienia nadciśnienia płucnego.
Jak odróżnić duszność, wynikającą ze zwiększonej masy ciała od tej, będącej objawem nadciśnienia płucnego? Posłuchaj opinii eksperta.
Patrycja nie mogła dojść do siebie po porodzie. Mariusz zemdlał w pracy. Oboje opowiadają o duszności i zmęczeniu, które nie pozwalało im czasami chodzić. – Takie objawy – komentuje prof. Grzegorz Kopeć – powinny skłonić pacjentów do zgłoszenia się do lekarza, a lekarzy do wykonania EKG.
Rokowanie pacjentów z TNP jest niekorzystne. Bez leczenia chorzy przeżywają średnio około 3 lat. Wiele zależy od czynników osobniczych, w tym od przyczyny TNP, obecności chorób współistniejących, zastosowanego leczenia – zaznacza prof. Grzegorz Kopeć.
Prof. Anna Fijałkowska przedstawia zasady diagnostyki i leczenia pacjentek ciężarnych z nadciśnieniem płucnym w kontekście wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2022 r.
Dr Kamil Jonas omawia zasady rozpoznawania oraz monitorowania tętniczego nadciśnienia płucnego u pacjentów z dodatnim wynikiem testu reaktywności.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.