×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Cholesterol całkowity – normy

lek. Magdalena Wiercińska

Pytanie nadesłane do redakcji

Wczoraj mąż odebrał wyniki badań z krwi. Wynik cholesterolu całkowitego jest powyżej normy – wynosi 210 mg/dl. Proszę o wyjaśnienie, co to jest cholesterol całkowity? Normy cholesterolu są chyba kwestią indywidualną, bo słyszałam, że są inne normy w Polsce, a inne na świecie w różnych krajach. Czy taki wynik cholesterolu całkowitego to bardzo duże przekroczenie normy? Czy 210 mg/dl powinien mnie martwić? Proszę o informację, jaki jest idealny poziom cholesterolu całkowitego, do którego trzeba dążyć. Dodam, że mąż ma 48 lat, jest szczupły, ale niestety pali papierosy. Nie skarży się na żadne dolegliwości. Jaki jest orientacyjny poziom cholesterolu całkowitego, który byłby idealny dla mojego męża?

Szanowna Pani,
cholesterol całkowity to stężenie całego cholesterolu w organizmie. Za normę uznaje się stężenie w granicach: 3,0–4,9 mmol/l (114–190 mg/dl). Parametr ten jest częścią badania zwanego lipidogramem, czyli badania stężenia we krwi stężenia cholesterolu całkowitego i jego frakcji – cholesterolu LDL, HDL, a także triglicerydów. Zwykle badanie takie wykonuje się z krwi pobranej po upływie 12–14 godzin od ostatniego posiłku (na czczo), choć obecnie uważa się, że pozostawanie na czczo nie jest konieczne. W praktyce klinicznej nie ocenia się samego wyniku stężenia cholesterolu całkowitego, konieczne jest wykonanie całego lipidogramu. Stan, w którym stężenia lipidów i lipoprotein we krwi przekraczają wartości uznane za pożądane, a te zależą od całkowitego ryzyka sercowo-naczyniowego u danej osoby, to dyslipidemia.

Najczęściej występującą dyslipidemią jest hipercholesterolemia. Hipercholesterolemia to zwiększenie stężenia cholesterolu LDL we krwi. Hipercholesterolemia nie jest chorobą, ale nieprawidłowym stanem, który może towarzyszyć lub sprzyjać występowaniu różnych chorób, np. układu krążenia. Do ustalenia rozpoznania hipercholesterolemii konieczny jest wynik stężenia cholesterolu LDL. Sposób leczenia hipercholesterolemii i wartości docelowe stężenia LDL zależą od indywidualnego całkowitego ryzyka sercowo-naczyniowego u danej osoby, nie ma uniwersalnej normy dla wszystkich. Żeby obliczyć to ryzyko korzysta się odpowiednich algorytmów. Należy pamiętać, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe, czyli prawdopodobieństwo, że u pacjenta w ciągu następnych 10 lat wystąpią niekorzystne zdarzenia związane z układem krążenia, takie jak np. udar mózgu lub zawał serca, a nawet śmierć. Ponadto, palenie tytoniu zwiększa ryzyko wielu innych poważnych chorób, dlatego zawsze korzystne jest zaprzestanie palenia, bez względu na stężenie cholesterolu.

Podsumowując, żeby ustalić, jakie wartości cholesterolu są optymalne dla Pani męża, należy wykonać lipidogram oraz z wynikiem udać się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad, dokona pomiaru ciśnienia tętniczego i na podstawie tych informacji określi dalsze postępowanie.

07.06.2023
Wybrane treści dla Ciebie
 • Jakie mogą być konsekwencje niskiego cholesterolu?
 • Statyny
 • Wysoki poziom cholesterolu - kiedy należy przyjmować leki?
 • W jakiej poradni powinna się leczyć osoba z hipercholesterolemią?
 • Zdrowo się odżywiam i uprawiam sport a mój cholesterol rośnie - dlaczego?
 • Hipercholesterolemia – leczenie: leki na hipercholesterolemię
 • Jajko – wartości odżywcze, czy jajko podwyższa cholesterol?
 • Hipercholesterolemia rodzinna
 • Ciężka hipertriglicerydemia
 • Monakolina i czerwony sfermentowany ryż – czy są skuteczne w zmniejszaniu stężenia cholesterolu?
Inne pytania
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta