Opracowała dr med. Bożena Dubiel
Konsultował prof. dr hab. med. Janusz Książyk, Klinika Pediatrii i Żywienia Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie
Skróty: AGA – urodzeniowa masa ciała prawidłowa w stosunku do wieku płodowego, ESPGHAN – European Society of Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition, p* – prawdopodobieństwo, SGA – urodzeniowa masa ciała za mała w stosunku do wieku płodowego
* Kryteria wyboru badań, opis procesu kwalifikacji oraz słownik podstawowych pojęć używanych w opisie badań klinicznych znajdują się na stronie internetowej Medycyny Praktycznej w zakładce Artykuły (www.mp.pl/artykuly/slownik).
Wprowadzenie
U wcześniaków, zwłaszcza urodzonych z masą ciała za małą w stosunku do wieku płodowego (small for gestational age – SGA), obserwuje się w pierwszych latach życia gorszy rozwój psychoruchowy i umysłowy niż u dzieci urodzonych w terminie. Aby temu przeciwdziałać, dzieciom tym podaje się specjalnie wzbogacane mleko. Wyniki wcześniejszych badań wskazują, że takie postępowanie powoduje lepszy przyrost obwodu głowy i długości ciała dziecka. Nie oceniano dotychczas, czy stasowanie mieszanek wzbogaconych jest tak samo korzystne u wcześniaków urodzonych z za małą, jak i prawidłową masą ciała w stosunku do wieku płodowego (appropriate for gestational age – AGA).
Pytanie kliniczne
Czy żywienie wcześniaków mieszanką wzbogaconą, w porównaniu z żywieniem mlekiem standardowym, wpływa korzystnie na ich wzrastanie w ciągu 12 miesięcy obserwacji?