Przepisy prawa jednoznacznie wskazują, że telefon jest wyposażeniem niezbędnym do udzielania świadczeń lekarza POZ.1 Oznacza to, że lekarz wykonujący pracę w POZ ma obowiązek odbierać telefony w trakcie pracy, gdyż w ten sposób zapewnia dostępność do swoich świadczeń. Kwestią organizacji pracy jest to, czy w połączeniach z lekarzem pośredniczy inny personel przychodni (np. rejestracji), który przekierowuje do lekarza połączenia zewnętrzne. Możliwość uzyskania świadczeń POZ udzielanych na odległość przy użyciu systemów teleinformatycznych lub łączności (teleporady) powinna być zapewniona w wymiarze nie mniejszym niż 2 godziny tygodniowo.2
Teleporady w trakcie przyjmowania pacjentów stacjonarnie nie tylko dezorganizują pracę, lecz przede wszystkim uniemożliwiają przeprowadzenie teleporady w warunkach gwarantujących poufność.3 Taka organizacja pracy nie zapewnia ochrony informacji wrażliwych przekazywanych za pośrednictwem telefonu przed osobami nieuprawnionymi, a to narusza prawa pacjenta do zachowania tajemnicy i intymności.4
Teleporady powinny się odbywać zgodnie z harmonogramem wizyt stacjonarnych, lecz w godzinach niekolidujących z godzinami bezpośrednich wizyt pacjentów.
Przypisy
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.
Szukasz poradni, oddziału lub SOR w swoim województwie? Chętnie pomożemy. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki placówek.
Twój pacjent ma wątpliwości, kiedy powinien zgłosić się do lekarza? Potrzebuje adresu przychodni, szpitala, apteki? Poinformuj go o Doradcy Medycznym Medycyny Praktycznej