Po epizodzie ostrej biegunki utrzymuje się ból brzucha. W USG jamy brzusznej widoczne są powiększone węzły chłonne. Jak często zjawisko to występuje po ostrej biegunce i czy wymagana dalszej diagnostyki?

27-01-2015
prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska
Klinika Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
dr n. med. Małgorzata Pieścik-Lech
Klinika Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
dr n. med. Zofia Konarska
Klinika Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Nie znamy wyników badań, które pozwalałyby jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytania. W przypadku ostrej biegunki infekcyjnej nie ma wskazań do rutynowego wykonywania USG brzucha, natomiast w przewlekającej się biegunce infekcyjnej jedną z przyczyn powiększenia węzłów chłonnych, ale nie jedyną, jest zakażenie Yersinia enterocolitica. W przypadku pacjentów z przewlekającym się bólem brzucha po ostrej biegunce infekcyjnej można rozważyć pobranie kału na badanie bakteriologiczne. Jeśli badanie to nie wyjaśni przyczyny dolegliwości, należy przeprowadzić diagnostykę bólu brzucha. Ocena węzłów chłonnych w jamie brzusznej nie jest pomocna w rozpoznawaniu i leczeniu biegunki infekcyjnej, ale szczegółowe badania diagnostyczne należy zlecić w przypadku podejrzenia innych przyczyn dolegliwości. (styczeń 2015 nowe)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Placówki

Szukasz poradni, oddziału lub SOR w swoim województwie? Chętnie pomożemy. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki placówek.

Doradca medyczny

Twój pacjent ma wątpliwości, kiedy powinien zgłosić się do lekarza? Potrzebuje adresu przychodni, szpitala, apteki? Poinformuj go o Doradcy Medycznym Medycyny Praktycznej