Odpowiedź
dr n. med. Izabela Jastrzębska
Poradnia Medycyny Sportowej w Krakowie
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia u wszystkich zawodników wykonuje się jedynie EKG spoczynkowe, niezależnie od obciążenia treningowego oraz dyscypliny sportu. Wcześniejsza ustawa przewidywała zlecanie EKG wysiłkowego u wszystkich zawodników >12. roku życia. W Europie wzorcową opiekę nad sportowcami zorganizowano we Włoszech, gdzie w zależności od dyscypliny sportowej wymagane jest EKG spoczynkowe albo spoczynkowe i wysiłkowe. EKG wysiłkowe jest obowiązkowe u osób uprawiających sporty istotnie obciążające układ krążenia (lekkoatletyka, piłka nożna, koszykówka, triathlon, pływanie). Nie muszą go natomiast wykonywać osoby uprawiające sporty związane z nieznacznym wysiłkiem fizycznym (np. bilard i łucznictwo). Takie podejście jest bardzo racjonalne i przyjęcie podobnego modelu w Polsce byłoby korzystne.
U uczestników zawodów sportowych wykonuje się próbę wysiłkową w celu zmniejszenia ryzyka nagłej śmierci sercowej. Pobudzenie adrenergiczne, do którego dochodzi podczas intensywnego wysiłku fizycznego oraz w czasie zawodów, może wywołać arytmię komorową. Podczas próby wysiłkowej ocenia się EKG pod kątem komorowych zaburzeń rytmu serca, które mogą być jedynym objawem choroby serca prowadzącej do nagłej śmierci podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Z tego powodu warto okresowo wykonywać próbę wysiłkową, zwłaszcza u zawodników, którzy dużo trenują.