Z kraju

  • Nie będzie oddłużania szpitali

    Efektem zmian organizacyjnych, jakie będą wprowadzane już od początku przyszłego roku (na pierwszy ogień pójdą rozwiązania deregulacyjne, które mają zdjąć ze szpitali część wymagań związanych z obsadą kadrową) ma być zmniejszenie presji płacowej ze strony – przede wszystkim – specjalistów.

  • Stymulacja bezelektrodowa – nowe rekomendacje, technologie i idee

    Dekadę doświadczeń z technologią stymulacji bezelektrodowej podsumowuje prof. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w USK w Poznaniu.

  • Tylko po osobistym zbadaniu pacjenta!

    Zmiany w przepisach prawa – od 7 listopada 2024 r. kwalifikacja do leczenia, m.in. medyczną marihuaną, fentanylem, oksykodonem, i wypisanie na nie recepty tylko po osobistym zbadaniu pacjenta przez lekarza.

  • Wrocław – poradnia uroginekologiczna w USK

    W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu od listopada działa nowa poradnia uroginekologiczna. Lekarze pomogą pacjentkom, które mają problem z zaburzeniem statyki narządu rodnego i z nietrzymaniem moczu.

  • 30 mln zł dla UMW na badania kliniczne

    Ponad 30 mln zł otrzyma Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu na dwa niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze. Badania dotyczą laryngologii i chorób krążenia. Fundusze pochodzą z konkursów ogłoszonych przez Agencję Badań Medycznych.

  • MEN: wiedza o zdrowiu od nauczyciela WF

    Prawo do nauczania edukacji zdrowotnej będzie miał każdy nauczyciel, który dotychczas uczył wychowania do życia w rodzinie – poinformowała w czwartek w Sejmie wiceszefowa resortu edukacji Katarzyna Lubnauer.

  • Wniosek o wotum nieufności wobec MZ

    Klub PiS złożył wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny – poinformował w czwartek szef tego klubu Mariusz Błaszczak.

  • MZ o wdrażaniu centralnej e-rejestracji

    Objęcie centralnym systemem e-rejestracji wszystkich świadczeń zdrowotnych ma nastąpić w 2029 r.; obecnie jesteśmy na etapie pilotażu – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Kos.

  • Pacjenci zyskają nowy rodzaj opieki

    Oddział Transplantacji Szpiku Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wprowadza możliwość skorzystania ze zdalnego sensora do monitorowania temperatury u chorych poddawanych transplantacji komórek krwiotwórczych.

  • Opole – profilaktyka miażdżycy w USK

    USK w Opolu wspólnie z konsorcjantami otrzymał blisko 18 mln zł z Agencji Badań Medycznych na realizację projektu badawczego, w którym udział weźmie 1,5 tys. mieszkańców woj. opolskiego z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową wywołaną miażdżycą.

  • Premier: dyskusje na temat składki na finiszu

    Dyskusje na temat obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców są na finiszu – powiedział w czwartek premier Donald Tusk.

  • Prezydent wręczył nominacje profesorskie

    Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.

  • CeZ: bezpłatne szkolenia dla pielęgniarek

    W roku szkolnym 2027/2028 (czyli od 01.09.2027 r.) zmieni się sposób prowadzenia dokumentacji dotyczącej zdrowia uczniów przez pielęgniarki i higienistki szkolne.

  • Nominacja CeZ do Digital Excellence Awards

    Centrum e-Zdrowia zostało finalistą tegorocznej edycji konkursu Digital Excellence Awards. W kategorii Environmental & Social Impact doceniona została aplikacja mobilna mojeIKP.

  • MZ o Krajowej Liście Leków Krytycznych

    Wzmocnienie bezpieczeństwa lekowego naszego kraju stanowi priorytet polityki lekowej Ministra Zdrowia, w związku z tym w Ministerstwie Zdrowia podjęte zostały intensywne działania nad utworzeniem pierwszej w Polsce Krajowej Listy Leków Krytycznych.

  • MZ: NFZ zapłaci za nadwykonania za III kw.

    NFZ ma wobec świadczeniodawców zobowiązania na 2,8 mld zł za nadwykonania świadczeń nielimitowanych z III kwartału 2024 r. i będzie miał środki na zapłacenie za nie – przekazał w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

  • 70-lecie Państwowej Inspekcji Sanitarnej

    Kongres Zdrowia Publicznego z okazji 70-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej odbył się 6 listopada w Muzeum Historii Polski w Warszawie.

  • Profilaktyka raka stercza w Poznaniu

    W środę 6 listopada w holu głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu miało miejsce wydarzenie profilaktyczne „Movember – profilaktyka raka prostaty” organizowane przez Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

  • GIS: szkodliwe toksyny w mące

    Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące przekroczenia dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w partii mąki żytniej razowej typ 2000 wyprodukowanej przez firmę Radix-Bis.

  • Radom – lepsze warunki w izolatkach na oddziale hematologii

    Dwie izolatki w oddziale hematologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu wyposażono w nowoczesną wentylację i klimatyzację z filtrami powietrza, dzięki darowiźnie Fundacji DKMS, która od lat walczy z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego.

98925 artykułów - strona 519 z 4947
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.