Krajowa Administracja Skarbowa oferuje pomoc przedsiębiorcom poszkodowanym przez powódź. Uruchomiona została specjalna infolinia – poinformowała Izba Administracji Skarbowej we Wrocławiu.
Premier Donald Tusk poinformował w poniedziałek o możliwości składania przez powodzian wniosków o pomoc.
Prof. Andrzej Borowski, Kierowniki Kliniki Ortopedii i Ortopedii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi został wybrany do pełnienia funkcji Prezesa-Elekta Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego na lata 2025–2026 oraz na stanowisko Prezesa Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego na lata 2027–2028.
Nową konsultant krajową w dziedzinie położnictwa i ginekologii została prof. Ewa Wender-Ożegowska. Zastąpiła na tym stanowisku odwołanego w sierpniu prof. Krzysztofa Czajkowskiego, pełniącego tę funkcję od 2017 roku.
44 proc. nastolatków deklaruje, że w ich domu rodzinnym otwarcie rozmawia się o uczuciach. 81 proc. przyznaje, że zdarza się im ukrywać uczucia przed otoczeniem – wynika z badania świadomości emocji wśród nastolatków w ramach programu „Polećmy ze wsparciem”.
Biuro Rzeczniczka Praw Dziecka zwróciło się do ministra zdrowia w sprawie możliwości objęcia refundacją lurazydonu we wskazaniu pozarejestracyjnym do leczenie epizodu depresji w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Trwa ewakuacja pozostałych pacjentów, którzy są leczeni w szpitalu w Nysie. W niedzielę przewieziono 47 pacjentów do szpitali w Krapkowicach, Strzelcach Opolskich i Opolu – przekazał w poniedziałek Narodowy Fundusz Zdrowia.
5 października o 12:30 w Zimnych Dołach koło Warszawy w Nadleśnictwie Chojnów ruszy 3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji, który dedykowany jest dzieciom i młodzieży. To na nich skupiona jest też uwaga kolejnej 19. edycji kampanii „Twarze Depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”.
Po północy, w trakcie patrolu, w okolicach myjni na ulicy Jagiellońskiej w Nysie, policjanci znaleźli zwłoki mężczyzny. Okazało się, że to zaginiony 71-letni chirurg, którego szukała rodzina.
Do czujności na potencjalne objawy, które mogą świadczyć o nowotworze zachęcają lekarze w ramach XII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który będzie obchodzony w dniach 16-21 września. Tydzień ten będzie przebiegał pod hasłem „Równy dostęp – równe szanse”.
13 września 2024 r. w Senacie odbyła się konferencja „Zdrowie dla naszych dzieci. Okrągły stół na rzecz poprawy jakości powietrza w szkołach i innych placówkach oświatowych”, zorganizowanym przez wicemarszałkinię Magdalenę Biejat i Stowarzyszenie Pacjent Europa.
Naczelna Izba Lekarska włącza się w pomoc lekarzom poszkodowanym wskutek powodzi. W skoordynowanych działaniach wezmą udział zarówno NIL, jak i m.in. Fundacja Lekarze Lekarzom oraz Okręgowe Izby Lekarskie.
Zakład Medycyny Nuklearnej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – kierowany przez prof. dr hab. n. med. Annę Sowę-Staszczak – otrzymał certyfikaty jakości EARL dla skanera PET/CT oraz terapii radioizotopowych.
Osoby po przeszczepieniu, dawcy i biorcy, lekarze i koordynatorzy z ośrodków transplantacyjnych z całej Polski, dziennikarze, partnerzy i młodzież warszawskich szkół ponadpodstawowych – wszyscy oni spotkają się na trasie 25. Biegu po Nowe Życie.
Ze względu na trudności w znalezieniu przyczyn genetycznych powstawania stożka rogówki naukowcy postanowili połączyć różne metody badawcze, analizujące elementy informacji genetycznej w celu pełnego rozszyfrowania tła molekularnego KTCN.
Raport opublikowany z okazji Światowego Dnia AZS przedstawia dramaty atopowych rodzin, ale także wskazuje na pewną systemową zmianę, która mogłyby poprawić standard ich życia.
Pod koniec tygodnia odbyło się posiedzenie Rady NFZ, której członkowie usłyszeli od prezesa Filipa Nowaka szczegółowe informacje, w tym na temat rzeczywistych braków w kasie płatnika i konsekwencji tego stanu rzeczy.
W związku z dramatyczną sytuacją powodziową w południowej Polsce Polski Czerwony Krzyż rozszerza działania ratunkowe i uruchamia specjalną zbiórkę na rzecz ofiar żywiołu.
W wyniku podwyższonego stanu wody w Nysie Kłodzkiej podjęto decyzję o ewakuacji części pacjentów ze szpitala powiatowego w Nysie.
Strażacy walczą o utrzymanie szpitala w Głuchołazach w województwie opolskim. W mieście woda przerwała wały przeciwpowodziowe, konieczna okazała się ewakuacja wielu mieszkańców.