Z kraju

  • Potrzeba ok. 300 Centrów Zdrowia Psychicznego

    Chcielibyśmy, aby do końca 2027 roku każdy dorosły mieszkaniec Polski miał dostęp do podstawowej opieki psychiatrycznej w ramach działania Centrów Zdrowia Psychicznego – powiedziała dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

  • Dr hab. n. med. Michał Kamiński uhonorowany

    Dr hab. n. med. Michał Kamiński, prof. Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego z Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Onkologii Klinicznej został wyróżniony Nagrodą DGVS – Niemieckiego Towarzystwa Gastroenterologii.

  • Apel o stawianie się na wizyty, zabiegi i operacje

    W Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie przyjęcia do zabiegów planowych odbywają się płynnie, realizowane są porody rodzinne, a także przyjęcia pacjentów do poradni specjalistycznych.

  • Urealnić wyceny świadczeń stomatologicznych

    Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej popiera postulaty lekarzy dentystów dotyczące urealnienia wycen świadczeń stomatologicznych wykonywanych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

  • Opieka paliatywna w czasie pandemii. Debata

    Obchody Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej są okazją do spotkania osób zainteresowanych niesieniem pomocy i ulgi w cierpieniu dla chorych u kresu życia. Z tej okazji 26 października zorganizowano 6. edycję konferencji naukowej "Opieka paliatywna i hospicyjna - medycyna, humanizm, wolontariat".

  • Leczenie raka według jednolitych standardów

    Trzypoziomowa struktura, gdzie na pierwszy poziom trafiają najmniej skomplikowane przypadki i najprostsze zabiegi, a najtrudniejsze do opanowania nowotwory leczy się na poziomie najwyższym. Tak zgodnie z projektem ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) ma wyglądać nowy model leczenia raka.

  • Likwidacja stażu. Lekarze komentują i się spierają

    Zapowiedź likwidacji stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów wyraźnie podzieliła środowisko. Jednak nawet ci, którzy w rezygnacji ze stażu nie widzą nic złego, podkreślają, że ministerstwo zabrało się do tego z fatalnej strony.

  • Pomagać w powrocie do życia, pracy i rodziny

    Jeszcze w tym roku licząca obecnie 33 ośrodki sieć Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) ma się powiększyć o co najmniej sześć placówek. Do końca 2027 r w całym kraju ma funkcjonować około 300 tego rodzaju miejsc.

  • MZ: ta polityka dość skutecznie dzieli Polaków

    Razem z Ministerstwem Cyfryzacji, policją i innymi służbami operacyjnymi udało nam się namierzyć osoby, które rzeczywiście dopuszczały się handlu certyfikatami covidowymi. Są już wnioski do prokuratury - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

  • "Można się spodziewać zwiększania obszarów covidowych w szpitalach"

    Szpitale w regionie będą musiały zapewnić jeszcze więcej miejsc dla pacjentów z COVID-19 niż dotychczas, niewykluczone jest przekształcenie któregoś ze szpitali w całości w covidowy - poinformował we wtorek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

  • Dolnośląskie – stypendia dla studentów kierunków medycznych

    Rusza nabór wniosków do trzeciej edycji marszałkowskiego programu stypendialnego dla studentów kierunków pielęgniarstwo, położnictwo oraz po raz pierwszy również ratownictwo medyczne. Studenci będą mogli ubiegać się o stypendia w wysokości 1,5 tys. zł miesięcznie.

  • Lublin – 17-latek na intensywnej terapii

    Na intensywnej terapii wszystkie miejsca są praktycznie cały czas zajęte. To sami niezaszczepieni, młodzi ludzie. Obecnie mamy zakażonego 17-latka. Jest to pierwszy tak młody pacjent w ciężkim stanie w naszej klinice – powiedział prof. Mirosław Czuczwar.

  • PAN: wirus nie zna granic

    Pandemia uwidoczniła konieczność podjęcia skoordynowanych działań na rzecz zdrowia i wspólnego bezpieczeństwa Polski i Ukrainy. Członkowie zespołów ds. COVID-19 Polskiej Akademii Nauk i Narodowej Akademii Nauk Ukrainy omawiają we wspólnym stanowisku obserwowane podobieństwa i różnice w pandemii w Polsce i w Ukrainie oraz płynące z tego wnioski.

  • MZ: zwiększymy liczbę łóżek covidowych

    Baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 będzie zwiększona łącznie o 10 tys. łóżek - 8,5 tys. w zwykłych szpitalach i 1,5 tys. w szpitalach tymczasowych. To jest dodatkowa przestrzeń, która da nam bezpieczeństwo na co najmniej 2-3 tygodnie - mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

  • Apel do pacjentów o punktualność

    Kierując się dobrem pacjentów apelujemy, by do poradni szpitala wojewódzkiego przychodzili maksymalnie 10 do 15 minut przed wyznaczoną wizytą – ogłosiła we wtorek bielska placówka. Podkreśliła, że ważne szczególnie w sytuacji wzrostu liczby zakażeń SARS-CoV-2.

  • Szef GIS: przerywamy łańcuchy zakażeń

    Inspekcja Sanitarna zmienia się, wychodząc na przeciw wyzwaniom. Nasze działania poszły w kierunku usprawnienia działań epidemiologicznych związanych z SARS-CoV-2 - powiedział we wtorek w Bydgoszczy Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka.

  • SM – program lekowy namiastką kompleksowej opieki

    Wzrost liczby pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM) objętych programami lekowymi poprawia stan ich zdrowia i najprawdopodobniej przyczynia się do zmniejszenia koniecznych świadczeń medycznych – powiedziała we wtorek prof. Alina Kułakowska, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

  • Rachunek za imigranta

    Szefowie szpitali ratujących życie i zdrowie nielegalnym imigrantom boją się, że straż graniczna zacznie kwestionować faktury, które wystawiają – informuje „Rzeczpospolita”.

  • Opolskie – apel o pomoc rządową dla szpitali

    Podczas październikowej sesji sejmiku radni podjęli apel w sprawie natychmiastowego opracowania i wdrożenia tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia. Apel to dramatyczna prośba o pomoc rządową dla szpitali, które po kolejnych falach pandemii znalazły się w fatalnej sytuacji finansowej.

  • MZ: nie chcemy odsyłać pacjentów

    Wprowadziliśmy zasadę, że jeśli pacjent trafia na oddział np. chirurgiczny z zapaleniem wyrostka i ma stwierdzony COVID-19, zostaje w tym szpitalu. Pacjent w stanie zagrożenia życia powinien być leczony w szpitalu, do którego trafia na samym początku – powiedział w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

98854 artykuły - strona 1415 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.