Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie zarekomendował objęcie refundacją igieł do penów insulinowych.
NIPiP zwróciła się z prośbą do Ministerstwa Zdrowia o zajęcie stanowiska w sprawie zmian w wynagrodzeniach związanych z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu niektórych pracowników w podmiotach leczniczych. Odpowiedzi udzielił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Mamy 126 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarło 6 osób.
W ubiegłym roku liczba świadczeń w poradniach ginekologicznych była o 1,5 mln mniejsza niż rok wcześniej. – To między innymi efekt pandemii COVID-19 – tłumaczy MZ. Ale nie za wszystko odpowiada pandemia.
Wielkoformatowy banner z wizerunkiem ministra zdrowia, premiera i prezesa PiS, opatrzony hasłem „Polaku, przez ich działania nie będzie miał kto Cię leczyć w Twoim szpitalu i przychodni” miał zawisnąć w centrum Warszawy. Ale nie zawiśnie. Dlaczego?
Niemal 6,2 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu na zainstalowanie nowoczesnych, niskoemisyjnych źródeł ogrzewania, w ramach projektu złożonego przez Urząd Miasta Opola.
Innowacyjność w ochronie zdrowia jest warunkiem odbudowy zdrowia społeczeństwa po pandemii. W kraju nie brakuje naukowców, którzy ze swoimi pomysłami mogą konkurować z kolegami zza granicy. Problem w tym, że nie otrzymują odpowiedniego wsparcia ze strony państwa, aby pomysł przekuć na praktykę kliniczną.
Zarząd województwa lubelskiego zadecydował o rozpoczęciu prac nad opracowaniem koncepcji połączenia niektórych szpitali marszałkowskich. Pomysł argumentowany jest poprawą ich sytuacji finansowej i optymalizacją działalności medycznej. Koncepcje mają być gotowe do końca sierpnia.
Pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia dodatkowo uniemożliwiły stacjom krwiodawstwa odpowiednie przygotowanie zapasów krwi na wakacje – ocenia prof. Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Krwiodawcy apelują o oddawanie krwi.
W województwie mazowieckim zostały potwierdzone już 34 przypadki wścieklizny u dzikich zwierząt w 2021 roku. W badanych próbkach stwierdzono obecność antygenu lyssawirusa (RABV).
W wykazie prac rządu pojawiły się założenia projektu ustawy, zapowiadanej w ramach Polskiego Ładu, przewidujące zwiększenie nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2023 r. i do 7 proc. w 2027 r. MZ zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy we wrześniu.
Stratę szpitala wynikającą z niedoszacowania świadczeń pokryje budżet państwa – zakłada przygotowany w Senacie projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Projekt trafił do prac w komisjach. Jednak szanse na to, że Sejm podzieli zdanie Senatu, są minimalne.
Dotychczas w Państwowej Inspekcji Sanitarnej zostało zarejestrowanych 196 przypadków wariantu Delta koronawirusa – poinformował w środę Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka. Jak mówił, ten wariant odpowiada obecnie za 45–46 proc. wszystkich zakażeń w Polsce.
Z powodu braku personelu SOR w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka we Wrocławiu został w środę zamknięty do odwołania. Jednym z powodów absencji personelu jest ogólnopolski protest ratowników medycznych.
2,4 mln zł rządowego wsparcia trafi do szpitala powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim. Pieniądze z ogólnej rezerwy budżetowej mają zostać wykorzystane na przebudowę oddziału internistycznego w placówce.
Wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Tomasz Zieliński krytykuje sposób sformułowania ankiety kwalifikującej do programu „Profilaktyka 40+”. Wskazuje, że jest ona zbyt długa i przez to zniechęcająca dla pacjentów.
Apelujemy ponownie, aby szkoły otwierać mądrze. W szczególności należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, począwszy od noszenia maseczek, wietrzenia pomieszczeń i dezynfekcji po oddelegowanie nauczycieli do konkretnych klas – głosi stanowisko 17. zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.
Ze zdumieniem przyjęliśmy publikację listu prezesów kilku organizacji pacjentów, w którym deklarują oni poparcie dla szefa resortu zdrowia i próbują bronić jego dokonań – czytamy w liście otwartym medyków do pacjentów.
Mamy 124 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarły 3 osoby.
Przy ok. 100 zakażeniach SARS-CoV-2 dziennie nawet wzrost o 50 procent niewiele mówi — ocenił w rozmowie z PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Jego zdaniem osiągnięty w Polsce poziom odporności wyeliminował już ryzyko zapaści w służbie zdrowia.