51,7 milionów euro z funduszy norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego zastanie przeznaczonych na program Badania Podstawowe - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Warszawa w okresie rządów prezydenta Trzaskowskiego ogłosiła bardzo wiele mocnych deklaracji. Jak na razie tylko na tym się kończy - powiedział Bartosz Piłat, ekspert ds. polityki transportowej Polskiego Alarmu Smogowego.
Posiedzenie Rady Ekspertów działającej przy Rzeczniku Praw Pacjenta poświęcone było odbudowie systemu ochrony zdrowia po pandemii. Minister Adam Niedzielski podkreślił, że jednym z głównych elementów reformy systemu jest zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i podniesienie jakości świadczeń medycznych.
Ponad 6,5 tys. osób skorzystało dotąd z pomocy medycznej dzięki Teleplatformie Pierwszego Kontaktu – poinformowała w czwartek rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk. Ponad 120 z nich udzielono w języku obcym, a 9 przy wsparciu tłumacza języka migowego.
500 tys. zł z Funduszu Inicjatyw Samorządowych trafi do zarządzanego przed powiat żarski Szpitala Na Wyspie. Środki szpital przeznaczy na zakup kolumny endoskopowej do pracowni gastro- i kolonoskopii.
Czy jesteśmy na progu powrotu do tego, co znamy z czasów sprzed pandemii COVID-19? I czy oby na pewno tego chcemy? Jak bardzo zmieniliśmy się przez te kilkanaście miesięcy i czy we wszystkich aspektach nasze życie wywróciło się do góry nogami?
W wyniku przekształcenia szpitali w jednoimienne liczba odczulanych pacjentów zmniejszyła się przynajmniej o 30–40 proc. – alarmuje Grzegorz Baczewski, wiceprezes Fundacji Centrum Walki z Alergią.
Naukowcy zidentyfikowali mechanizmy, poprzez które COVID-19 może prowadzić do otępienia podobnego do choroby Alzheimera. Okazuje się, że SARS-CoV-2 ma kilka wspólnych szlaków z mechanizmami powodującymi zapalenie układu nerwowego i upośledzenie funkcji naczyń mikrokrążenia mózgowego.
Ministerstwo Zdrowia nagrodziło szpitale za największą aktywność donacyjną w latach 2017-2019 – uwzględniono liczbę dawców potencjalnych oraz rzeczywistych, od których pobrano narządy do przeszczepiania. Wśród 21 wyróżnionych placówek znalazł się Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. N. Barlickiego.
Teleporada jest poradą lekarską funkcjonującą od lat w lecznictwie. Uważamy, że wybór formy porady należy zostawić lekarzowi i pacjentowi – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
W 2020 roku Departament ds. Zdrowia Psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta podjął ponad 10 tysięcy różnego rodzaju spraw, których celem była pomoc osobom w kryzysie psychicznym.
Specjalistyczny sprzęt o wartości ponad 2 mln zł otrzymał szpital w Starachowicach. W oficjalnym przekazaniu wziął udział wojewoda Zbigniew Koniusz.
Zakończyła się II edycja programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. Do programu zgłosiło się 58 placówek z całej Polski. Rada ekspertów, po przeprowadzeniu certyfikacji, nagrodziła 19 szpitali.
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków powstało w bardzo trudnych czasach 19 czerwca 1981 roku z inicjatywy oddolnej pacjentów.
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 15 czerwca 2021 r. odbyło się spotkanie, którego celem było omówienie zaprezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia założeń reformy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.
Dźwięki kolejnego w regionie Dzwonu Zwycięzcy rozbrzmiały w środowe popołudnie (16.06) w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym (UDSK) w Białymstoku. Ttrzykrotne uderzenie w dzwon przez małego pacjenta oznacza zakończenie terapii i zwycięstwo nad chorobą nowotworową.
Mamy 218 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 13 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarły 33 osoby.
Pierwszy „Atlas obszarów regulatorowych aktywnych w glejakach o różnym stopniu złośliwości” stworzyli naukowcy z Instytutu Podstaw Informatyki PAN, Instytutu Nenckiego PAN i Uniwersytetu Warszawskiego.
Upały sprawiają, że tłumy Polaków spragnionych ochłody ruszają nad wodę. Radosław Wiśniewski – ratownik z 22-letnim doświadczeniem – ostrzega, że utopić się można zawsze i wszędzie, nawet w płytkich, znanych nam zbiornikach. – To nie jest banał – dodaje i radzi, jak zapobiec tragedii.
Kancelarie prawa medycznego odnotowują wzrost zainteresowania pacjentów roszczeniami przeciwko placówkom medycznym w związku z COVID-19. Nie są to na razie pozwy o błędy medyczne, choć zdaniem ekspertów i na takie przyjdzie pora - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".