20 laboratoriów wykonuje obecnie testy na obecność koronawirusa na podstawie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia w woj. śląskim. Punktów pobrań - łącznie z uruchomionymi w tym tygodniu – jest w regionie już 35 – podał w piątek śląski oddział NFZ.
Pierwsze bezpłatne warsztaty edukacyjne dla osób w trakcie leczenia onkologicznego odbędą się online w poniedziałek, 28 września. Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu „Wszystko o leczeniu i zdrowieniu”, prowadzonego przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Jako nadużywanie autorytetu państwa w celu atakowania niewygodnej osoby określił marszałek Senatu Tomasz Grodzki rewizje dokonane przez prawie 100 funkcjonariuszy CBA m. in. w szpitalu w Szczecinie, gdzie wcześniej był dyrektorem.
U 26 pracowników Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego potwierdzono zakażenie koronawirusem. 14 osób przebywa na kwarantannie.
19 przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono na Oddziale Kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie. Oddział został zamknięty. Pacjenci, którzy wymagają pilnej interwencji kardiochirurgów są transportowani do szpitali w sąsiednich województwach, a zabiegi planowe przesunięte.
Miesięczny Staś jest pierwszym noworodkiem w Polsce, któremu podano lek na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) w pierwszej dobie życia. Staś jest pacjentem Oddziału Neurologii Dziecięcej w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zaapelował w piątek do prezydenta Andrzeja Dudy, by w trybie pilnym zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z rekordową dobową liczbą zakażeń koronawirusa od początku epidemii. Według niego bezpieczeństwo narodu jest coraz bardziej zagrożone.
Lewica zaapelowała w piątek do partii rządzącej o zwołanie okrągłego stołu w sprawie pandemii koronawirusa. - Prosimy partię rządzącą o to, by usiąść do wspólnego stołu i ponad politycznymi podziałami zająć się tym coraz głębszym kryzysem zdrowotnym, społecznym i ekonomicznym - mówili posłowie Lewicy.
Pandemia nie jest w odwrocie, ale jest pod kontrolą w naszym kraju; możemy się spodziewać, że do połowy października mogą być jeszcze wzrosty zachorowań, tak mnie informowano, od połowy października spodziewamy się wypłaszczenia - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.
Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do regularnej aktywności fizycznej i dołączenia do programu "8 tygodni dla zdrowia". W ramach akcji NFZ co tydzień będzie publikował nowy film z programem treningowym przygotowanym przez ekspertów.
Z powodu koronawirusa wstrzymano przyjęcia pacjentów na kilku oddziałach szpitala psychiatrycznego w Choroszczy – podał szpital. Dotyczy to m.in. oddziału neurologicznego, psychogeriatrycznego i psychosomatycznego.
W woj. mazowieckim nie ma dużych ognisk epidemicznych, tylko coraz więcej rozproszonych, małych ognisk rodzinnych lub wręcz pojedynczych przypadków zakażeń – powiedziała rzecznik mazowieckiego sanepidu Joanna Narożniak, komentując wysoki piątkowy bilans zakażeń na Mazowszu.
Miejsce strategii walki z COVID-19, która nakazuje lekarzom POZ fizykalne badanie pacjentów przed skierowaniem na test, jest w koszu – uważa Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. Z kolei prof. Robert Flisiak, jako przedstawiciel lekarzy zakaźników apeluje do ministra o natychmiastową korektę dokumentu.
Od poniedziałku Klinika Radioterapii w Narodowym Instytucie Onkologii w Krakowie wznowi przyjmowanie pacjentów – poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa placówki Maja Marklowska-Tomar.
Wskaźnik wykrywalności koronawirusa w Polsce rośnie, bo wykonujemy obecnie testy głównie osobom z objawami chorobowymi – wyjaśnił rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że epidemia się rozwija i musimy być na to gotowi.
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne w imieniu środowiska polskich psychiatrów przekazało list adresowany do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zawierający apel o kontynuację działań na rzecz poprawy systemu opieki psychiatrycznej.
Mamy 1587 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort powiadomił o śmierci 23 osób zakażonych.
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku rozpoczął działalność Krajowy Rejestr Hipercholesterolemii Rodzinnej. Rejestr będzie gromadził dane pacjentów z potwierdzonym rozpoznaniem hipercholesterolemii rodzinnej (FH) ze wszystkich podmiotów leczniczych na terenie całego kraju.
Prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński zatwierdził listę rankingową zawierającą wyniki konkursu na działalność badawczo-rozwojową w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych w ramach I rundy konkursu.
Po sygnałach od Rzecznika Praw Pacjenta, Ministerstwa Zdrowia, ale też i od samych pacjentów, pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia dzwonią do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i sprawdzają, czy w ogóle ktoś odbiera.