Od poniedziałku do piątku w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu odbyły się trzy kursy chirurgiczne połączone z pracą na ludzkich preparatach, obejmujące swoją tematyką guzy gruczołów ślinowych, chirurgię endoskopową zatok przynosowych oraz mikrochirurgię uszną.
23 stycznia br. Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta podpisał deklarację o współpracy na rzecz stosowania prostego języka w administracji „Prosto i kropka”. W wydarzeniu wzięła udział również Małgorzata Jarosińska-Jedynak - Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.
24 stycznia przed Sądem Okręgowym w Gliwicach odbyła się kolejna rozprawa w sprawie z powództwa mieszkańca Rybnika (po którego stronie przystąpił do postępowania Rzecznik Praw Obywatelskich) przeciwko Skarbowi Państwa o zadośćuczynienie za smog w Rybniku.
Zespół Ratownictwa Medycznego w Legnicy otrzymał nowy sprzęt, dzięki któremu będzie mógł jeszcze skuteczniej dbać o zdrowie i życie mieszkańców regionu. W przekazaniu sprzętu uczestniczyli marszałek Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
W Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego w Poznaniu powstaje zintegrowany ośrodek diagnostyki, leczenia i profilaktyki zaburzeń układu krążenia i patologii naczyń mózgowych. Placówka pozyskała na ten cel unijne dofinansowanie. Wartość przedsięwzięcia przekracza 5 mln zł, realizacja zakończy się w sierpniu 2020 r.
Polskie Towarzystwo Reumatologiczne informuje, że w 2019 roku poszerzono dostęp pacjentów z zapalnymi i autoimmunizacyjnymi chorobami reumatycznymi do skutecznych terapii.
Wybitny niemiecki okulista, prof. Anselm Jünemann z kliniki w Rostocku będzie konsultował pacjentów oddziału dziecięcego Kliniki Okulistyki Ogólnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. To efekt ponad 20-letniej współpracy światowej sławy specjalisty z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.
Dokument stanowi ważną wskazówkę dla lekarzy zajmujących się szczepieniami ochronnymi w praktyce.
Samorząd Wrocławia, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Fundacja Ekorozwoju biorą udział w finansowanym ze środków unijnych projekcie FoodSHIFT2030, który ma się przyczynić do zmiany nawyków żywieniowych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.
Dane na 23 stycznia 2020 r. mówią o odnotowaniu łącznie 614 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem (2019-nCoV), głównie w Chinach – poinformował w piątek Główny Inspektorat Sanitarny. Z powodu koronawirusa odnotowano już 17 zgonów.
Wykorzystanie przez śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądowisk znajdujących się na terenach rezydencji prezydenta przewiduje porozumienie podpisane w piątek w Kancelarii Prezydenta. Dotyczy to lądowisk w Wiśle oraz w Juracie na Mierzei Helskiej.
Budujemy trójstopniowy model opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą. W przypadku zaburzeń nie powinny być one od razu hospitalizowane, ale prowadzone w swoim środowisku, w przyjaznych warunkach – akcentowała w Sejmie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.
W lipcu 2020 roku kobiety w ciąży będą miały dostęp do bezpłatnych leków. Jeszcze w tym roku mają też ruszyć prace nad poprawieniem koordynowanej opieki nad wcześniakami.
Ponad 3,3 miliona złotych na doposażenie i 2,5 miliona złotych na wdrożenie systemu informatycznego udało się pozyskać dla miejskiego szpitala z Unii Europejskiej. Dzięki temu m.in. na oddziale ortopedii i w poradni okulistycznej pojawi się nowy sprzęt.
W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim akty powołania wręczył nowym konsultantom wojewoda Zbigniew Koniusz.
Ministerstwo Zdrowia uspokaja: nie ma na dziś zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem dla Polaków. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez GIS – przekazał rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.
Producenci alarmują, że nowy podatek uderzy w polską gospodarkę. – Otyłe dzieci to otyli dorośli, obarczeni całą listą chorób – zauważa Wojciech Pacholicki, wiceprezes FPZ. – Jeśli do kogoś nie przemawiają argumenty zdrowotne, niech policzy wieloletnie koszty leczenia chorób wynikających z otyłości.
Dzięki realizowanym przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii programom profilaktycznym udało się zmniejszyć umieralność w tych grupach nowotworów złośliwych. Dlatego warto się badać – przekonywali 23 stycznia onkolodzy z ŚCO podczas konferencji prasowej z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem i zachęcali do korzystania z bezpłatnych badań 1 lutego w ramach Dnia Otwartych Drzwi Onkologii.
Dane na 22 stycznia mówią o odnotowaniu 448 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem, głównie w Chinach – podał Główny Inspektorat Sanitarny.
Osobom powracającym z miasta Wuhan w Chinach, u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zaleca się zgłoszenie do izby przyjęć oddziału zakaźnego i poinformowanie o podróży – przekazał w czwartek GIS.