Szpital w naszym mieście jest zbyt duży, a jego problemy zbyt poważne, abyśmy działali sami - powiedział w poniedziałek (20 stycznia) prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, który zorganizował w tej sprawie "okrągły stół" z parlamentarzystami.
25 osób w ostatnim stuleciu związanych z Bydgoszczą zostało wyróżnionych honorowym tytułem Bydgoszczan Stulecia. Nazwiska zasłużonych postaci poznaliśmy na Gali z okazji 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski, która odbyła się 20 stycznia w Filharmonii Pomorskiej.
Dzięki czujnikom tlenku węgla oraz prawidłowemu zachowaniu członków zespołu ratownictwa medycznego udało się uniknąć tragedii.
Sąd rozpatrywał odwołanie od grzywny, nałożonej przez wojewodę na rodzica za nieprzeprowadzenie w terminie obowiązkowych szczepień dziecka.
– (...) miasto w ten sposób zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne najmłodszych dzieci, a jest to interes publiczny – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny.
... ich oczekiwania muszą być realne i możliwe do spełnienia – poinformował w poniedziałek Łukasz Szumowski w rozmowie z portalem Money.pl.
Nie ma szans, by założenia pilotażu POZ Plus rozszerzyć na wszystkie placówki – uważają eksperci i praktycy. Pojawiła się idea certyfikacji placówek, które mogłyby proponować pacjentom opiekę skoordynowaną i kompleksową. Pozostałe działałyby „po staremu”.
Najwięcej skarg pacjentów kierowanych do mazowieckiego NFZ dotyczyło POZ (36), po 24 skargi – obszarów specjalistyki i leczenia szpitalnego. Do najczęstszych problemów należą trudności z zarejestrowaniem się do poradni.
Podatek cukrowy przyniesie najprawdopodobniej mniej niż zakładane 2 mld zł, ale z pewnością zacznie zmieniać złe nawyki żywieniowe – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Opłata będzie stała, uzależniona od ilości cukru w produktach.
Z roku na rok jest coraz gorzej dla lekarzy, ale przede wszystkim gorzej dla pacjentów, a nasze wołania, choć wyrażone w porozumieniu, nie zostały do ońca spełnione i to jest poważny problem, z którym przyszliśmy do Ministerstwa Zdrowia - powiedział na antenie RMF FM prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski.<
16 stycznia w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta odbyło się pierwsze spotkanie warsztatowe poświęcone zagadnieniu nierówności w zdrowiu.
Duże stężenia tzw. ultradrobnych cząstek w powietrzu stwierdzili naukowcy przygranicznych regionów Czech, Polski i Słowacji, współpracujący w projekcie Air Tritia. Potwierdza to konieczność ograniczania emisji komunalnej i transportowej.
W opolskich szpitalach na oddziałach psychiatrycznych brakuje 200 pielęgniarek - powiedział wicemarszałek województwa Roman Kolek. Władze regionu i eksperci apelują do ministra zdrowia o zmianę norm określających liczbę pielęgniarek na łóżko szpitalne.
Jeżeli konflikt w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie nie zostanie rozwiązany zgodnie z oczekiwaniami związkowców, może dojść do zerwania porozumienia z ministrem zdrowia - zapowiada przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok.
Szpital powiatowy w Głubczycach przedłużył zawieszenie swojego oddziału pediatrycznego do 25 stycznia - poinformował oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu.
Chorzy na raka nerki bez nefrektomii mają znikome szanse na leki. Polskie standardy leczenia w tej chorobie jeszcze do maja 2018 r. były na poziomie światowym. Obecnie najnowocześniejsze metody dostępne są tylko w nielicznych przypadkach – poinformował onkolog kliniczny Piotr Tomczak.
Wzrost nakładów na zdrowie i kwestie podwyżek – to niektóre z tematów piątkowego spotkania lekarzy rezydentów i kierownictwa Ministerstwa Zdrowia. Kolejne spotkanie – jak przekazał resort - zaplanowano na 3 lutego.
Śląska Start-Up’owa Dolina Innowacji Medycznych – to najnowszy projekt koncentrujący się na medycynie, zdrowiu publicznym, telemedycynie i biotechnologii, sygnowany przez Województwo Śląskie, które rozpoczyna strategiczną współpracę z Parkiem Technologicznym Kardio-Med Silesia w Zabrzu.
Szpital położniczy im. Rydygiera wejdzie na wyższy poziom medyczny. Placówka trafi pod opiekę Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, stając się tym samym częścią Centralnego Szpitala Klinicznego.
Ruszyła nowa odsłona kampanii społecznej „Razem tworzymy Onkomapę”, która pomoże zmierzyć satysfakcję pacjentów. Na portalu Onkomapa chorzy na nowotwory złośliwe i ich bliscy mogą łatwo ocenić placówkę onkologiczną i jej personel. Dzięki ich opiniom nowi pacjenci znajdą polecany ośrodek i przyjaznego lekarza.