Z punktu widzenia zdrowia publicznego refundacja szczepienia przeciwko HPV to inwestycja absolutnie uzasadniona i konieczna – podkreślił minister zdrowia. Czy szczepienie będziesz również obowiązkowe?
"To był bardzo pracowity i emocjonujący rok. W rękach następcy zostawiam świetny zespół" - napisała 4 grudnia na Twitterze Sylwia Wądrzyk-Bularz, rzecznik prasowy i dyrektor biura promocji i prasy MZ.
W drugim tygodniu grudnia w stolicy Małopolski odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z dziedziny kardiologii. Mowa o jubileuszowej, 20. edycji prestiżowych międzynarodowych warsztatów New Frontiers in Interventional Cardiology 2019.
Nie ma danych, które wskazywałyby na konieczność odstawienia metforminy u chorych. Korzyści ze stosowania leku zdecydowanie przewyższają jakiekolwiek ryzyko dla zdrowia – mówi MP.PL prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy ds. diabetologii. W podobnym tonie wypowiada się MZ oraz specjaliści krajowi w innych dziedzinach medycyny.
Bielski Szpital Wojewódzki zakończył montaż nowoczesnego systemu przeciwpożarowego w budynku A. Oddział zostały wyposażone m.in. nowe czujniki dymu, które błyskawicznie wykryją wszelkie zagrożenia – poinformowała we wtorek placówka.
Nie ma podstaw do odstawiania leków z metforminą. Większym niebezpieczeństwem dla pacjentów byłoby zaprzestanie ich stosowania – powiedział konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii prof. Andrzej Lewiński.
...na razie z przeznaczeniem do ukończenia rozpoczętych już szczepień.
Obecnie nie istnieją racjonalne przesłanki do zmiany sposobu leczenia chorych na cukrzycę - oświadczył Konsultant Krajowy w dziedzinie diabetologii prof. dr hab. n med. Krzysztof Strojek.
14,6 mln zł z budżetu państwa na modernizacje i zakup sprzętu medycznego dostaną trzy szpitale powiatowe w Podlaskiem. W środę umowy w tej sprawie ze starostami augustowskim, kolneńskim i wysokomazowieckim podpisał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę – czytamy w komunikacie resortu zdrowia.
Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 wraz z oceną skutków regulacji.
Obecnie nie mamy informacji, aby leki z metforminą na cukrzycę zagrażały życiu i zdrowiu pacjentów, leki nie zostały wycofane - powiedział dziennikarzom wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
W konkursie na niekomercyjne badania kliniczne do wzięcia jest 100 mln zł. Wartość zgłoszonych projektów przekracza 1,35 mld zł. – To najlepszy dowód, że Agencja Badań Medycznych jest potrzebna – podsumował prezes ABM prof. Piotr Czauderna.
Traktujemy sprawę poważnie - zapewnia Główny Inspektorat Farmaceutyczny, odnosząc się do doniesień o zanieczyszczeniu metforminy. GIF na razie nie komentuje sprawy, oficjalny komentarz zostanie przedstawiony po ustaleniu wspólnych działań na forum krajowym i unijnym.
Zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Dariusz Tereszkowski-Kamiński został odwołany ze stanowiska Zastępcy Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Służb Mundurowych.
Brakuje ośrodków referencyjnych dla pacjentów z chorobami rzadkimi, a dostęp do nowoczesnych terapii i rehabilitacji jest mocno ograniczony. Dużym wyzwaniem dla polskiego systemu ochrony zdrowia jest też zapewnienie ciągłości opieki nad dorastającym pacjentem z chorobą rzadką.
17 grudnia wyda wyrok sąd w procesie apelacyjnym chirurga Dariusza R., oskarżonego o narażenie pacjenta na utratę życia. Lekarz miał, zdaniem prokuratury, zostawić w jamie brzusznej pacjenta dwie serwety chirurgiczne. Pacjent zmarł kilka miesięcy później. Sąd I instancji uniewinnił lekarza.
Zakończył się pierwszy etap poszukiwań miejsca pochówku żyjącego w XVIII wieku gdańskiego lekarza, astronoma i przyrodnika Mateusza Nataniela Wolfa - poinformowało we wtorek Gdańskie Stowarzyszenie Biskupia Górka.
Ruszyła edycja 2020 programu Senior+. Samorządy mogą ubiegać się o dotacje na utworzenie lub wsparcie Dziennych Domów i Klubów dla seniorów. Celem programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W projekcie budżetu na przyszły rok na program zaplanowano 80 milionów złotych.