mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Szczegółowy paragon sprzeczny z tajemnicą lekarską

    Szczegółowe opisywanie na paragonie fiskalnym usług wykonanych przez lekarzy i lekarzy dentystów rodzi poważne zastrzeżenia – głosi stanowisko Prezydium NRL.

  • W Krakowie dyskutowano o związkach psychiatrii i duchowości

    W dniach 29-30 listopada odbyła się III Ogólnopolska Konferencja "Psychiatria i duchowość", która dotyczyła szeroko pojętego tematu duchowości i problemów duchowych u osób z zaburzeniami psychicznymi oraz osób w trakcie psychoterapii.

  • Ruszyła budowa Centrum Symulacji Medycznych WUM

    2 grudnia 2019 r. odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Inwestycja powstaje w kampusie Banacha przy ul. Pawińskiego, a jej planowane otwarcie to połowa 2022 roku.

  • Nowe zabiegi w ŚCO uwalniają pacjentów od nefrostomii

    Urolodzy z Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wykonali pierwsze w województwie świętokrzyskim zabiegi implantacji stentów moczowodowych i stentów cewki moczowej. Dzięki wszczepionym stentom chorzy mogą uwolnić się od nefrostomii, w naturalny sposób oddawać mocz i wrócić do normalnej aktywności.

  • Rzeszów - nowy angiograf i 25 mln zł na kolejne inwestycje w KSW nr 2

    Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie wzbogacił się o sprzęt do nowoczesnych metod diagnostyki i terapii udarów mózgu. System do angiografii został sfinansowany ze środków samorządu województwa i Ministra Zdrowia.

  • Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej w Ostrołęce już otwarty

    Szpital w Ostrołęce właśnie zakończył prace związane z utworzeniem Ośrodka Rehabilitacji Kardiologicznej. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych i budżetu województwa. Całość projektu to blisko 10 mln zł, z czego wsparcie z Unii Europejskiej stanowiło 7,4 mln zł, a 2,5 mln zł z budżetu Mazowsza.

  • Tarnów ma nowoczesne centrum onkologii klinicznej

    W tarnowskim Szpitalu im. Św. Łukasza zakończona została kolejna inwestycja – oddano dla potrzeb pacjentów nowe i wyremontowane pomieszczenia oddziału onkologii klinicznej.

  • Karetka dla szpitala w Jaśle

    Jasielski szpital zyskał nową karetkę. 3 grudnia w uroczystości przekazania ambulansu wzięła udział wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.

  • Zielona Góra - szpital utworzy pracownię hemodynamiki

    Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze zainwestuje 10 mln zł w pracownię hemodynamiki. Jej uruchomienie planowane jest wiosną przyszłego roku – poinformowała rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Sylwia Malcher-Nowak.

  • Białystok - zaczął się ONCOweek

    Powszechnej edukacji o tym, że zdrowy tryb życia – od najmłodszych lat – to jedna z najlepszych metod zapobiegania chorobom nowotworowym służy rozpoczęty w poniedziałek na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku Podlaski Tydzień Profilaktyki i Leczenia Chorób Nowotworowych ONCOweek.

  • Owsiak apeluje do lekarzy o sprzeciw wobec patologii systemu

    Skoro my mówimy, że z polskim zdrowiem nie jest dobrze, to chcemy usłyszeć to samo od was. Niech wasz głos będzie słyszalny. To nie może być jeden lekarz, który powie: „ja się z tym nie zgadzam”. To musi być wasz wspólny głos – apeluje do lekarzy Jerzy Owsiak, szef WOŚP.

  • Pacjenci okulistyczni czekają na badania genetyczne

    W wielu krajach realizuje się programy diagnostyki genetycznej i wdraża pierwsze terapie genowe, tymczasem rodzimy system pozostaje ślepy na problemy pacjentów z rzadkimi chorobami oczu. – Są to badania kosztowne, każdy jednak ma prawo wiedzieć, na co choruje – uważa Małgorzata Pacholec, prezes stowarzyszenia Retina AMD Polska.

  • Porozumienie producentów leków na rzecz poprawy dostępności terapii biologicznych

    Dostępność leków biologicznych, które dla wielu chorych są jedyną szansą na powrót do zdrowia, jest w Polsce najgorsza w UE. I choć ich ceny w wyniku konkurencji na rynku spadły, nie wzrasta liczba leczonych pacjentów

  • "Powoli wychodzimy z kryzysu w psychiatrii"

    Mamy w psychiatrii kryzys, ale zaczynamy z niego powoli wychodzić – mówi pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii dr Marek Balicki. Zwraca uwagę m.in. na skutki fatalnego – jego zdaniem – finansowania psychiatrii.

  • WIM chce znów zbadać serca żołnierzy

    Ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia u żołnierzy jest często wyższe niż u cywili – oceniają lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego. Jego szef prof. gen. Grzegorz Gielerak chciałby powtórzyć badania w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia w siłach zbrojnych.

  • Ambitny plan walki z nowotworami

    Refundowane szczepienia przeciw HPV, podatek cukrowy, znacznie wyższa akcyza na papierosy, 100 mln zł na badania nad nowymi lekami na raka – m.in. takie założenia znalazły się w Strategii Onkologicznej, którą rząd ma przyjąć jeszcze w grudniu.

  • Na pograniczu Czesi mają lepsze powietrze niż Polacy, żyją dłużej

    Na polsko-czeskim pograniczu nasi południowi sąsiedzi mają lepsze powietrze, w wyniku czego żyją o rok dłużej niż Polacy - wynika z raportu opracowanego przez polskich i czeskich naukowców.

  • Studenci UWM najlepsi w szyciu chirurgicznym

    Studenci Collegium Medicum Uniwersytetu Warmijsko-Mazurskiego w Olsztynie wygrali trzecią edycję Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym, które odbyły się w Zielonej Górze.

  • Psychiatrzy przeciwko agresji wobec homoseksualistów

    Polskie Towarzystwo Psychiatryczne po raz kolejny wyraziło zaniepokojenie pojawiającymi się w debacie publicznej destrukcyjnymi i stygmatyzującymi wypowiedziami, które mogą powodować groźne skutki społeczne, rodzinne i indywidualne, gdyż często ich ofiarą padają osoby najsłabsze lub najbardziej narażone na dyskryminację.

  • Pediatria w Głubczycach i neurologia w Kędzierzynie-Koźlu nadal zawieszone

    Dwa szpitale powiatowe: w Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu przedłużają do połowy grudnia zawieszenie działalności części swoich oddziałów. Jak informuje Barbara Pawlos z opolskiego oddziału NFZ, w obydwu placówkach powodem jest brak lekarzy.

98802 artykuły - strona 2046 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.