Szczegółowe opisywanie na paragonie fiskalnym usług wykonanych przez lekarzy i lekarzy dentystów rodzi poważne zastrzeżenia – głosi stanowisko Prezydium NRL.
W dniach 29-30 listopada odbyła się III Ogólnopolska Konferencja "Psychiatria i duchowość", która dotyczyła szeroko pojętego tematu duchowości i problemów duchowych u osób z zaburzeniami psychicznymi oraz osób w trakcie psychoterapii.
2 grudnia 2019 r. odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Inwestycja powstaje w kampusie Banacha przy ul. Pawińskiego, a jej planowane otwarcie to połowa 2022 roku.
Urolodzy z Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wykonali pierwsze w województwie świętokrzyskim zabiegi implantacji stentów moczowodowych i stentów cewki moczowej. Dzięki wszczepionym stentom chorzy mogą uwolnić się od nefrostomii, w naturalny sposób oddawać mocz i wrócić do normalnej aktywności.
Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie wzbogacił się o sprzęt do nowoczesnych metod diagnostyki i terapii udarów mózgu. System do angiografii został sfinansowany ze środków samorządu województwa i Ministra Zdrowia.
Szpital w Ostrołęce właśnie zakończył prace związane z utworzeniem Ośrodka Rehabilitacji Kardiologicznej. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych i budżetu województwa. Całość projektu to blisko 10 mln zł, z czego wsparcie z Unii Europejskiej stanowiło 7,4 mln zł, a 2,5 mln zł z budżetu Mazowsza.
W tarnowskim Szpitalu im. Św. Łukasza zakończona została kolejna inwestycja – oddano dla potrzeb pacjentów nowe i wyremontowane pomieszczenia oddziału onkologii klinicznej.
Jasielski szpital zyskał nową karetkę. 3 grudnia w uroczystości przekazania ambulansu wzięła udział wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze zainwestuje 10 mln zł w pracownię hemodynamiki. Jej uruchomienie planowane jest wiosną przyszłego roku – poinformowała rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Sylwia Malcher-Nowak.
Powszechnej edukacji o tym, że zdrowy tryb życia – od najmłodszych lat – to jedna z najlepszych metod zapobiegania chorobom nowotworowym służy rozpoczęty w poniedziałek na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku Podlaski Tydzień Profilaktyki i Leczenia Chorób Nowotworowych ONCOweek.
Skoro my mówimy, że z polskim zdrowiem nie jest dobrze, to chcemy usłyszeć to samo od was. Niech wasz głos będzie słyszalny. To nie może być jeden lekarz, który powie: „ja się z tym nie zgadzam”. To musi być wasz wspólny głos – apeluje do lekarzy Jerzy Owsiak, szef WOŚP.
W wielu krajach realizuje się programy diagnostyki genetycznej i wdraża pierwsze terapie genowe, tymczasem rodzimy system pozostaje ślepy na problemy pacjentów z rzadkimi chorobami oczu. – Są to badania kosztowne, każdy jednak ma prawo wiedzieć, na co choruje – uważa Małgorzata Pacholec, prezes stowarzyszenia Retina AMD Polska.
Dostępność leków biologicznych, które dla wielu chorych są jedyną szansą na powrót do zdrowia, jest w Polsce najgorsza w UE. I choć ich ceny w wyniku konkurencji na rynku spadły, nie wzrasta liczba leczonych pacjentów
Mamy w psychiatrii kryzys, ale zaczynamy z niego powoli wychodzić – mówi pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii dr Marek Balicki. Zwraca uwagę m.in. na skutki fatalnego – jego zdaniem – finansowania psychiatrii.
Ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia u żołnierzy jest często wyższe niż u cywili – oceniają lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego. Jego szef prof. gen. Grzegorz Gielerak chciałby powtórzyć badania w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia w siłach zbrojnych.
Refundowane szczepienia przeciw HPV, podatek cukrowy, znacznie wyższa akcyza na papierosy, 100 mln zł na badania nad nowymi lekami na raka – m.in. takie założenia znalazły się w Strategii Onkologicznej, którą rząd ma przyjąć jeszcze w grudniu.
Na polsko-czeskim pograniczu nasi południowi sąsiedzi mają lepsze powietrze, w wyniku czego żyją o rok dłużej niż Polacy - wynika z raportu opracowanego przez polskich i czeskich naukowców.
Studenci Collegium Medicum Uniwersytetu Warmijsko-Mazurskiego w Olsztynie wygrali trzecią edycję Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym, które odbyły się w Zielonej Górze.
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne po raz kolejny wyraziło zaniepokojenie pojawiającymi się w debacie publicznej destrukcyjnymi i stygmatyzującymi wypowiedziami, które mogą powodować groźne skutki społeczne, rodzinne i indywidualne, gdyż często ich ofiarą padają osoby najsłabsze lub najbardziej narażone na dyskryminację.
Dwa szpitale powiatowe: w Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu przedłużają do połowy grudnia zawieszenie działalności części swoich oddziałów. Jak informuje Barbara Pawlos z opolskiego oddziału NFZ, w obydwu placówkach powodem jest brak lekarzy.