Według autorów raportu nt. rynku robotyki chirurgicznej w Polsce opublikowanego przez Upper Finance i PMR branża ta ma szansę urosnąć w ciągu najbliższych czterech lat z obecnych 92 mln zł do około 500 mln zł.
17. miejsce wśród 30 krajów europejskich w Indeksie Stwardnienia Rozsianego to niewątpliwie sukces decydentów, organizacji pacjenckich i klinicystów, dzięki którym w ostatnich 2-3 latach w leczeniu SM nastąpił wyraźny postęp.
Narodowa Strategia Onkologiczna na początku grudnia znajdzie się w uzgodnieniach międzyresortowych, a potem szybko – jak ocenia Ministerstwo Zdrowia – zostanie przyjęta przez Radę Ministrów.
Profilaktyka to nie kwiatek do kożucha. Polityka zdrowotna polegająca tylko na reakcji na chorobę prowadzi donikąd. Za 20 lat czekałaby nas katastrofa - mówi prezes NFZ Adam Niedzielski.
Przed 35 laty, 28 listopada 1984 r. młodzi lekarze z Warszawy przeprowadzili pierwsze w Polsce udane przeszczepienie komórek krwiotwórczych, w dodatku nową metodą, obecnie najczęściej stosowaną. "Biorczyni nadal żyje" – zapewnia prof. Wiesław Jędrzejczak, szef zespołu, który wykonał zabieg.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wysłał do ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego pismo z gratulacjami z okazji ponownego powołania na to stanowisko i wyboru do Sejmu RP.
Kliniczny Zakład Medycyny Nuklearnej Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie dołączył do kilku placówek w kraju, które do wykrywania zmian nowotworowych w kościach używają fluorku sodu i jednego z najnowocześniejszych aparatów PET/CT.
Ministerstwo Zdrowia skierowało w środę do konsultacji projekt rozporządzenia dotyczący metod analizowania składu kosmetyków. Regulacja ma wdrożyć przepisy kilku unijnych dyrektyw.
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia pracuje nad projektem e-Krew – systemem informatycznym, który ma m.in. usprawnić wymianę danych między uczestnikami procesów pobierania, przechowywania i stosowania krwi w lecznictwie.
Polscy okuliści opracowali nowatorską metodą badań przesiewowych w kierunku jaskry z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Oficjalne badania pierwszych pacjentów rozpoczną się 2 grudnia - powiedział inicjator i współtwórca tej metody prof. Jerzy Szaflik.
Minister zdrowia zmienia rozporządzenie z 27 kwietnia 2018 r. w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego – podało w środę Rządowe Centrum Legislacyjne (RCL).
Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśnia sprawę śmierci dwóch osób w kryzysie bezdomności, które zmarły wiosną wkrótce po wypisaniu ich z warszawskiego Szpitala Praskiego do schroniska.
Bransoletki życia ratują w sytuacjach zagrożenia i dają poczucie bezpieczeństwa. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) prowadzi zaawansowane przygotowania do rozszerzenia kujawsko-pomorskiego programu teleopieki domowej, którym – dzięki współpracy z samorządami lokalnymi – obejmie wszystkich potrzebujących.
Profesjonalna rehabilitacja, terapia zajęciowa i opieka specjalistów - to wszystko czeka na mieszkańców Poznania w Dziennym Domu Opieki Medycznej. Placówka rozpoczęła już działalność, równocześnie może w niej przebywać 25 pacjentów.
26 listopada w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Wydziału Lekarskiego UJ CM odbyło się spotkanie studentów z przedstawicielami szpitali zrzeszonych w Uniwersyteckiej Sieci Szpitali Szkolących.
W związku z mnożącymi się w ostatnim czasie przypadkami agresji wobec personelu medycznego Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych złożył do Ministra Zdrowia pismo z wnioskiem o wyznaczenie w trybie pilnym spotkania.
Kosztuje ponad pół milion złotych. Wyposażony jest m.in. w defibrylator z automatycznym pomiarem ciśnienia i pulsoksymetrii oraz elektryczne nosze. Nowoczesny ambulans – bo o nim mowa, będzie służył pacjentom ziemi wadowickiej.
W chwili uruchomienia samorządowego programu Wolontariat Szpitalny w województwie pomorskim działało 63 wolontariuszy. Dziś w marszałkowskich szpitalach i ośrodkach zdrowia pomaga ponad tysiąc osób. Czeszą pacjentów, czytają im książki, robią zakupy i uczą angielskiego.
Cztery kondygnacje, 36 pokoi dla pacjentów, kuchnia, łazienki, pomieszczenia dla pielęgniarek i lekarzy, sala do rehabilitacji, kaplica – tak w 2023 roku (termin oddania do użytku) wyglądać będzie kartuskie hospicjum stacjonarne przy ul. Leśnej.
W minioną sobotę, 23 listopada, o wschodzie słońca odbył się VI Poranny Bieg po Plantach Krakowskich, który tradycyjnie towarzyszy corocznemu spotkaniu wybitnych polskich kardiologów, czyli konferencji Kardiologia Prewencyjna. To już jego szósta edycja.