20 zespołów z uczelni medycznych z całej Polski weźmie udział w trzeciej edycji Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym, które odbędą się w piątek (29 listopada br.) w Zielonej Górze.
Kilkuset uczestników, światowej klasy wykładowcy oraz kilkanaście godzin wykładów, dyskusji i warsztatów – w dużym skrócie tak można podsumować XIX Zjazd ESASO Retina Academy, który niedawno zakończył się w Warszawie.
Wdrożenie medycyny precyzyjnej w leczeniu raka jest przełomowe, w Polsce wprowadzenie tego typu leczenia jest dużym wyzwaniem - powiedział dyrektor Centrum Onkologii prof. Jan Walewski.
Połączenie Instytutu Żywności i Żywienia im. prof. Aleksandra Szczygła oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny to główny cel rozporządzenia, które trafiło w mijającym tygodniu do konsultacji. Połączenie ma kosztować ok.180 tys. zł.
Zwiększamy nakłady na służbę zdrowia w takim tempie, w jakim nigdy wcześniej nie miało to miejsca – mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
Lekarze rodzinni są sprzymierzeńcami neurologów w profilaktyce udaru mózgu, dlatego neurolodzy uczą ich, na jakie problemy u pacjentów zwracać uwagę, by zapobiegać udarom. W sobotę w Augustowie przeszli szkolenia w ramach programu profilaktyki udarów.
Pomoc psychiatryczna dla dzieci i młodzieży powinna odbywać się przede wszystkim w ich najbliższym otoczeniu, czyli środowiskowej poradni psychologicznej. Interwencja psychiatry byłaby potrzebna dopiero w cięższych przypadkach: w centrach zdrowia czy w szpitalu – uważa pełnomocniczka rządu ds. reformy psychiatrii dziecięcej prof. Małgorzata Janas-Kozik.
Ochrona praw pacjenta oraz poprawa komunikacji między chorymi i personelem medycznym to główne cele porozumienia, które podpisali w piątek rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec i dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi Maciej Banach.
Kardiolodzy: prof. dr hab. n. med. Piotr Ponikowski z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prof. dr hab. n. med. Michał Tendera ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz prof. dr hab. n. med. Adam Torbicki z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie po raz kolejny znaleźli się w gronie najczęściej cytowanych naukowców świata.
W 2020 r. samorząd woj. lubuskiego przeznaczy na swój program in vitro 500 tys. zł, o 300 tys. niż w tym roku – poinformował w piątek Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.
W Polsce jest 360-470 tys. osób z otępieniem, głównie z chorobą Alzheimera, ale pomocy wymagają nie tylko oni, lecz także na co dzień zajmujący się nimi opiekunowie, często ciepiący na depresję i inne poważne choroby – alarmowali w piątek eksperci.
Ponad 80 proc. korzystających z opieki paliatywnej to pacjenci onkologiczni. Im wcześniej taką opiekę otrzymają, tym lepiej dla chorych, a także dla systemu – wskazywali eksperci podczas piątkowej konferencji w Warszawie.
Zakończył się remont Szpitala Chorób Płuc w Jaroszowcu - jednej z najlepiej ocenianych placówek leczących choroby płuc w Małopolsce. Podczas uroczystego otwarcia oddano do użytku nowo wyremontowane piętro szpitala. W wydarzeniu uczestniczyli marszałek Witold Kozłowski i radny województwa Andrzej Wójcik.
Samorządy powinny otrzymywać środki adekwatne do zadań w służbie zdrowia; to rola państwa, a nie samorządu - mówi po wyroku TK ws. strat szpitali prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.
Kiedy skrzypkowi dłonie odmawiają posłuszeństwa, załamuje mu się całe życie. Dystonia to wyrok nie tylko dla muzyków. Choroba sprawia, że mięśnie nie pracują poprawnie, bo otrzymują niewłaściwe sygnały z mózgu. Jak bez otwierania głowy chorego sprawdzić, które części mózgowia wysyłają mylne sygnały?
Kilkadziesiąt kobiet, matek dzieci leczonych w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, mogło w sobotę zadbać o swoją urodę podczas "Warsztatów Piękna". Dziećmi zajęli się w tym czasie wolontariusze Fundacji Mam Marzenie.
Wrocław przedłuża „Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Wrocławia”. Wg projektu uchwały od 2020 r. będzie więcej pieniędzy na ten cel, a docelowo rocznie do programu będzie kwalifikować się około 420 par zamieszkałych na terenie Wrocławia.
Rezonans magnetyczny o wartości kilku milionów zł dotarł do Łęcznej 19 listopada. Przejechał pół Niemiec i niemal całą Polskę, a rozładunek z pomocą dźwigu trwał siedem godzin. Żeby ustawić sprzęt w szpitalnym pomieszczeniu, które już wkrótce stanie się „Pracownią rezonansu magnetycznego”, wyburzono ścianę i zdemontowano dwa okna.
21 listopada w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyło się spotkanie Prezydium NRL z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia Januszem Cieszyńskim. W spotkaniu udział wzięła zaproszona delegacja Federacji Porozumienie Zielonogórskie: prezes Jacek Krajewski i wiceprezes Tomasz Zieliński.
Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki wziął udział w posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej.