Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu kilku serii syropu na kaszel Flavamed. Powodem jest wykrycie zanieczyszczeń stwierdzone w badaniach przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Leków.
Rzecznik Praw Pacjenta skierował do Sądu Najwyższego wniosek o podjęcie uchwały odpowiadającej na pytanie: czy osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, może przysługiwać zadośćuczynienie pieniężne?
W MZ mocno ograniczyliśmy zakupy słodyczy i będziemy chcieli przekonać do tego wszystkie urzędy. We wszystkich zmianach należy zaczynać od siebie i rząd powinien szczególnie zwracać na to uwagę – mówi wiceminister Janusz Cieszyński.
1 stycznia 2020 r. 11 członków kierownictwa Instytutów Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie ma otrzymać podwyżki o 50% maksymalnej kwoty wynagrodzenia miesięcznego - wynika z projektu Ministerstwa Zdrowia.
Od 24 kwietnia 2020 r. rodzajem elektronicznej dokumentacji medycznej będzie opis badań diagnostycznych (innych niż laboratoryjne), a od 24 kwietnia 2021 r. – także wyniki badań laboratoryjnych wraz z opisem.
W ciągu 100 dni od powołania rządu przedstawimy program bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób powyżej 40. roku życia – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.
Podatek od cukru w napojach mógłby przynieść budżetowi nawet 2,2 mld zł - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita".
Każdy pojazd kosztował blisko 360 tys. zł. Będą je mieć do dyspozycji filie przy ul. Rejtana i w Poczesnej. Dla potrzeb tej pierwszej zakup karetki pomogła sfinansować dotacja z budżetu miasta Częstochowy w wys. 200 tys. zł. Drugą sfinansowano dzięki środkom z Ministerstwa Zdrowia.
W szpitalu im. Jonschera w Łodzi rozpoczyna się modernizacja oddziałów: neurologii, udarowego, rehabilitacji i rehabilitacji neurologicznej. Inwestycja o wartości 5,5 mln zł ma zakończyć trwający od 2013 r. proces unowocześniania placówki.
Liderem pod względem stężeń rakotwórczego benzo(a)pirenu jest Nowy Targ (1800% normy). W Pszczynie wystąpiło najwięcej dni, kiedy stężenia pyłu PM10 przekroczyły normy – mieszkańcy tej miejscowości oddychali zanieczyszczonym powietrzem przez 1/3 roku.
Przypominamy profesorów medycyny, nauczycieli akademickich, wychowawców wielu pokoleń lekarzy, wybitnych naukowców, którzy zmarli w minionych 12 miesiącach.
W Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak podpisał ze Stowarzyszeniem Medycyna Polska umowę na dofinansowanie realizacji projektu związanego ze świadczeniem usług społecznych i medycznych dla mieszkańców miasta Poznania.
Na wczorajszej sesji Rady Powiatu Brzeskiego zatwierdzono uchwałą plan naprawczy dla Brzeskiego Centrum Medycznego. To oznacza, że władze szpitala będą mogły przeprowadzić restrukturyzację w placówce i tym samym próbować zaciągnąć kredyt na spłatę najpilniejszych przeterminowanych zadłużeń.
Trzy nowe poradnie diabetologiczne w województwie podlaskim od 1 listopada będą miały podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjenci z Wysokiego Mazowieckiego, Moniek i Łap będą mogli szukać pomocy specjalistów leczenia cukrzycy i jej powikłań zupełnie blisko domu.
Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czarnkowie informuje, że od 1 listopada 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. zawieszona zostanie praca oddziałów: pediatrycznego i neonatologicznego oraz ginekologiczno-położniczego w części dotyczącej patologii ciąży i porodu.
Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) został wybrany do grona 10 najlepszych polskich uczelni wyróżnionych w konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Wyniki pierwszej edycji programu ogłosił 30 października w Warszawie minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Andrzej Sośnierz stanął do konkursu na dyrektora śląskiego NFZ. Szanse na to, że obejmie stanowisko, są jednak minimalne.
Zależy nam, aby każda pacjentka z rakiem piersi przechodziła przez konsylium wielospecjalistyczne, żeby jej ścieżka terapeutyczna była zaplanowana także z udziałem onkologa radioterapeuty – przekonuje prof. Jacek Fijuth, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej.
Co czwarty pacjent wymagający natychmiastowej pomocy czeka na nią w SOR ponad godzinę. Średni czas oczekiwania wynosi 2 godziny i 43 minuty – wynika z badania „SOR w oczach pacjentów”, przeprowadzonego przez Biostat.
Podczas konferencji „Co nowego w elektroterapii i nie tylko” prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił, że ablacja podłoża arytmii połączona z denerwacją zwojów tętnic nerkowych to obiecujący kierunek terapii.