3 września wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podpisał umowy o dofinansowanie na zakup nowych karetek pogotowia z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie oraz Zespołem Opieki Zdrowotnej w Polanowie. Nowe ambulanse trafią do Barlinka, Chociwla, Darłowa, Polanowa, Trzebiatowa, Świdwina, Świnoujścia i Wałcza.
Nowoczesny Blok Porodowy będzie od dziś funkcjonował w gliwickim Szpitalu Wielospecjalistycznym. W uroczystości jego otwarcia uczestniczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny zaapelowało do ministra zdrowia o podjęcie pilnych działań na rzecz poprawy sytuacji pacjentów dotkniętych osteoporozą. "Prosimy Pana Ministra o pomoc dla seniorów, by nie musieli sobie łamać jesieni życia" - czytamy w liście PARS.
Chcemy przypomnieć, że rozwój przemysłu farmaceutycznego w kraju to nie tylko wzrost gospodarczy, ale też budowanie bezpieczeństwa zdrowotnego. Uwidocznił to szczególnie kryzys lekowy, który dotknął niedawno Europę – podkreśla PZPPF.
250 zarejestrowanych podmiotów leczniczych, ponad 130 zestawów danych do umów przekazanych przez nie do Ministerstwa Zdrowia i pierwsze zawarte obustronnie umowy w postaci elektronicznej - to pierwsze efekty wdrożenia przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Systemu Informatycznego Rezydentur.
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji informuje, że w Biuletynie Informacji Publicznej Agencji został opublikowany raport w sprawie ustalenia taryfy świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień - świadczenia gwarantowane z zakresu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w nowym modelu.
Po wykryciu nowotworu wielu chorych przeżywa bunt i silny lęk, nie należy się temu dziwić, to naturalne, że się buntujemy, gdy spotyka nas krzywda. Ja też się bałem, kiedy się dowiedziałem, że mam chłoniaka – przyznał prof. Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Nowa ustawa uchyla rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2009 roku w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą, w którym określano kompetencje zawodowe personelu medycznego sprawującego opiekę nad uczniami w szkole.
Od 2022 roku co pięć lat sporządzane będą mapy hałasu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców, a także terenów przy głównych drogach, szlakach kolejowych i lotniskach - stanowi uchwalona w piątek nowela Prawa ochrony środowiska.
Co najmniej 221 tys. zł udało się zebrać podczas sobotniego 8. Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco z przeznaczeniem na zakup ultradźwiękowego noża do usuwania tkanek nowotworowych u małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie kraju serii żelu o działaniu przeciwtrądzikowym Benzacne. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej.
Specjaliści ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu wykonają u 3 tys. pacjentów bezpłatne badania kolonoskopowe w kierunku wczesnego wykrycia raka jelita grubego. Rak ten to drugi pod względem umieralności nowotwór złośliwy u obu płci w Polsce.
Dzięki testom, które już po ok. 1 godzinie od pobrania materiału dają wynik, potwierdzone zostało, że kobieta, która 1 września trafiła do nas z innego szpitala, jest nosicielem bakterii Klebsiella pneumoniae NDM - mówi dr Iwona Pestrowicz, dyrektor ds. lecznictwa gorzowskiego szpitala.
Firma CMSE zaprasza seniorów na badania i bezpodstawnie straszy ich złym stanem zdrowia – wszystko po to, żeby kupili drogie pakiety medyczne. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na CMSE ponad 1,1 mln zł kary za naruszanie interesów konsumentów i niedozwolone postanowienia w umowach.
Od 1 września Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o. zmuszony jest ograniczyć przyjęcia pacjentów wymagających udzielenia świadczeń zdrowotnych w stanach nagłych w Izbie Przyjęć w Goduli.
Wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk wręczył akty powołania nowym konsultantom wojewódzkim.
80 lekarzy w tym roku wystąpiło do Okręgowej Izby lekarskiej o wystawienie dokumentów uprawniających do pracy za granicą. W latach 2016-2019 wystawiono je 480 lekarzom, od 158 do 171 rocznie. Dla porównania, prawo wykonywania zawodu uzyskało każdego roku od 306 do 408 medyków.
O połowę zwiększa się w tym roku w Wielkopolsce liczba łóżek dla dzieci i młodzieży na oddziałach psychiatrycznych. Od września najmłodsi pacjenci będą mieć do dyspozycji w sumie 75 miejsc w dwóch placówkach.
Do 6 września dyrektorzy samorządowych szkół podstawowych w Krakowie mogą zgłosić chęć udziału w miejskim programie zdrowotnym „Postaw się!”, którego celem jest wczesne wykrywanie i leczenie wad postawy oraz innych dysfunkcji układu ruchu.
W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie wojewody opolskiego z konsultantami wojewódzkimi. Celem spotkania było wręczenie powołań dla nowych konsultantów wojewódzkich oraz wręczenie odznaki Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.