Z kraju

  • Lekarze z Zabrza będą operować wcześniaki w Częstochowie

    Specjaliści ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu – jednego z czołowych szpitali o takim profilu w Polsce – będą operować serca wcześniaków w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie.

  • Inwestycja w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc

    Niemal 46 mln zł pochłonie modernizacja budynku Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie. Szpital zostanie m.in. rozbudowany o nowe skrzydła, powstanie też klinika rehabilitacji pulmonologicznej. Inwestycję dofinansowano z regionalnego programu operacyjnego woj. podkarpackiego.

  • Ruszyła „Akcja Zdrowa Praca”

    Organizacje lekarskie oficjalnie rozpoczęły w poniedziałek protest „Akcja Zdrowa Praca”. Wystartowała m.in. specjalna strona internetowa. Do wzięcia udziału w wypowiadaniu klauzuli opt-out do końca sierpnia i ograniczenia czasu pracy od października wzywają PR OZZL i OZZL „z pełnym wsparciem NIL”.

  • Balicki: polska psychiatria będzie na europejskim poziomie

    Za dwa, trzy lata polska psychiatria będzie na europejskim poziomie. Czeka nas zasadnicza zmiana w tej dziedzinie, jeżeli zostanie zrealizowane to, co już rozpoczęliśmy – powiedział pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii Marek Balicki.

  • MZ zmienia przepisy dot. pilotażu w centrach zdrowia psychicznego

    Wprowadzenie zmian doprecyzowujących obecne przepisy w celu uniknięcia rozbieżnych interpretacji przepisów przez realizatorów programu oraz oddziały wojewódzkie NFZ zakłada rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego, którego projekt trafił właśnie do konsultacji.

  • Podwyżki dla pielęgniarek na dotychczasowych zasadach do 31 marca 2020 r.

    Przedłużenie do 31 marca 2020 r. obowiązujących przepisów regulujących m.in. zasady przekazywania środków przeznaczonych na podwyżki dla pielęgniarek i położnych zakłada rozporządzenie Ministra Zdrowia, którego projekt trafił dziś do konsultacji.

  • Śląscy lekarze wystawili blisko 92,5 tys. e-recept

    Blisko 92,5 tys. e-recept wystawili od początku tego roku lekarze w woj. śląskim – podaje tamtejszy oddział NFZ. Do końca lipca e-recepty wystawiło 765 lekarzy, co plasuje region na drugim miejscu w kraju, po woj. mazowieckim. Od początku działania usługi elektroniczne recepty otrzymało w regionie ponad 26 tys. pacjentów.

  • Senat za podwyżką kwoty bazowej

    Kwota bazowa, na podstawie której oblicza się najniższe wynagrodzenie zasadnicze pracowników medycznych, zostanie podwyższona z 3,9 tys. zł do 4,2 tys. zł – zakłada nowelizacja, za którą opowiedział się Senat.

  • Podwyżki dla ratowników na dotychczasowych zasadach do 31 marca 2020 r.

    Przedłużenie do 31 marca 2020 r. obowiązujących przepisów regulujących m.in. zasady przekazywania środków przeznaczonych na podwyżki dla ratowników, dyspozytorów medycznych oraz pielęgniarek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne jest celem rozporządzenia Ministra Zdrowia, którego projekt trafił właśnie do konsultacji.

  • Gdańsk - największym problemem szpitala psychiatrycznego jest brak miejsc

    Brak miejsc dla pacjentów i procedur przyjmowania małoletnich na oddział dla dorosłych oraz niedobór lekarzy – to główne bolączki Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. T. Bilikiewicza w Gdańsku – wykazała kontrola placówki przez pomorski urząd marszałkowski.

  • Legionowo - budowa szpitala ruszy jesienią

    To jest historyczna chwila. To jest czas, kiedy możemy powiedzieć, że kolejny etap inwestycji w postaci budowy wojskowego szpitala w Legionowie został dokonany – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Legionowie.

  • Ustawa o wdrażaniu e-zdrowia bez poprawek Senatu

    Senat nie zaproponował poprawek do ustawy o wdrażaniu rozwiązań w obszarze e-zdrowia. Zgodnie z nią asystenci medyczni będą mogli wystawiać e-recepty. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

  • Śląskie SOR-y pod lupą NIK

    Delegatura NIK w Katowicach rozpoczęła doraźną kontrolę funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych na terenie województwa śląskiego. To efekt serii powikłań i zgonów pacjentów, którzy zgłosili się po pomoc do izb przyjęć i SOR-ów w Częstochowie, Zawierciu, Sosnowcu, Wodzisławiu Śląskim.

  • Senat nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne

    Senat nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, rozszerzającej o leki bez recepty katalog produktów leczniczych, które są dostępne w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą.

  • Kędzierzyn-Koźle - szpital podpisze umowę na rozbudowę

    Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu zakończył przetarg na rozbudowę bloku operacyjnego i budowę Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. Jeszcze w tym miesiącu SP ZOZ ma podpisać umowę z wykonawcą zadania.

  • 17. Akcja Serce z Krakowa

    Już po raz 17. w tym roku załoga 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach wspólnie z cywilnym personelem medycznym odbyła lot w ramach Akcji Serce.

  • Po interwencji RPP seniorzy z oddziałów sądowych są kierowani do DPS-ów

    Rzecznik Praw Pacjenta dostrzega trudną sytuację oddziałów psychiatrii sądowej zwanych oddziałami detencyjnymi. Pacjenci kierowani są do nich na podstawie orzeczenia sądu, a miejsce wykonywania tego orzeczenia wskazuje komisja psychiatryczna ds. środków zabezpieczających działająca przy Ministrze Zdrowia.

  • Warszawa - wypadek z udziałem karetki, ratownik trafił do szpitala

    Na skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Targowej doszło do wypadku z udziałem karetki pogotowia. W wyniku zdarzenia ratownik medyczny trafił do szpitala - powiedziała podinsp. Magdalena Bieniak z Komendy Stołecznej Policji.

  • Agresywny pacjent zaatakował ratowników

    Policjanci zatrzymali agresywnego pacjenta, który zaatakował załogę karetki pogotowia, udzielającej mu pomocy medycznej. Nietrzeźwemu sprawcy za popełniony czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. W przeszłości był wielokrotnie notowany za podobne przestępstwa.

  • Od września zacznie działać SOR w Jarosławiu

    We wrześniu otwarty zostanie szpitalny oddział ratunkowy przy Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. Inwestycja kosztowała ponad 10 mln zł.

98888 artykułów - strona 2132 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.