Policjanci z Leszna ustalili, że młody mieszkaniec powiatu gostyńskiego skradł z wagonu kolejowego urządzenie ratujące życie - defibrylator. Policjanci odzyskali skradzione mienie. Podejrzanemu grozi do 5 lat więzienia.
17 kwietnia mija okres przejściowy, w którym można było wystawiać recepty Rp z nadrukiem „Dane i podpis lekarza” oraz recepty Rpw z nadrukiem „Data realizacji "od dnia"”.
Prof. Andrzej Malinowski został nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii onkologicznej dla województwa łódzkiego.
"SOR(RY), tu ratuje się życie!" – pod takim hasłem rozpoczęła się w woj. śląskim kampania informacyjna, mająca przeciwdziałać oblężeniu szpitalnych oddziałów ratunkowych.
Współczesna medycyna dysponuje możliwościami podtrzymywania życia (niemal) w nieskończoność, a na pewno – bardzo długo. Kiedy ma to sens? Książka Danieli Lamas, amerykańskiej lekarki pracującej na oddziałach intensywnej terapii, stawia wiele pytań, nie przesądzając rozstrzygnięć.
Kontrolowane dostarczanie leków bezpośrednio do mózgu? Naukowcy pracują nad nanostrukturami, które pokonają barierę śródbłonkową chroniącą mózg. W przyszłości mogłyby dostarczać do mózgu leki, pozwalające zwalczać m.in. chorobę Alzheimera czy Parkinsona.
Mężczyzna poszkodowany w wypadku na przejeździe kolejowym w Puszczykowie (Wielkopolskie) został odłączony od respiratora, jego stan jest nadal ciężki - podał we wtorek rzecznik szpitala. W minioną środę w zderzeniu karetki pogotowia z pociągiem zginęły dwie osoby.
5 kwietnia Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii zaakceptował wniosek o utworzenie Sekcji Młodych Endoskopistów. Dołączyć do sekcji może być każdy lekarz do 35. roku życia, który jest członkiem PTG-E i wyraża chęć bycia członkiem Sekcji Młodych Endoskopistów.
Nietypowe zgłoszenie otrzymał radiooperator stołecznego stanowiska kierowania. Fakt pobicia zgłosiła ratowniczka medyczna, która udzielała pomocy poszkodowanemu.
Sąd Okręgowy w Kaliszu podtrzymał we wtorek wyrok sądu rejonowego w sprawie 59-letniego lekarza, oskarżonego o przetoczenie pacjentowi krwi nieodpowiedniej grupy. Mariusz S. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i roczny zakaz wykonywania zawodu.
Budowa lądowiska dla śmigłowców ratunkowych na dachu Szpitala Śląskiego w Cieszynie dobiega końca. Przedstawicielka placówki Beata Sikora-Małyjurek podała, że gotowe ma być do końca lipca br. Koszt inwestycji, która objęła też zabezpieczenie ppoż., to 7,4 mln zł.
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak zaprasza na uroczyste posiedzenie Senatu, w czasie którego tytuł doktora honoris causa otrzyma profesor Sir Leszek Borysiewicz.
Do 25 kwietnia należy zebrać brakujące 40 tys. podpisów. Wówczas obywatelski projekt ustawy trafi pod obrady Sejmu.
Zarząd województwa lubuskiego przyznał 100 tys. zł na zakup tomografu dla szpitala w Nowej Soli.
9 kwietnia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku rozpoczęło się referendum strajkowe.
Gdański Uniwersytet Medyczny wspólnie z międzynarodowymi partnerami projektu BETTER-B rozpoczął na początku 2019 r. badanie mające na celu wprowadzenie stopniowej zmiany leczenia ciężkiej duszności u osób cierpiących na choroby układu oddechowego, zwłaszcza na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) i chorobę śródmiąższową płuc (ILD).
Podczas odbywającego się w Orlando w USA Kongresu "Experimental Biology 2019" prof. Marcin Ufnal, kierownik Zakładu Fizjologii i Patofizjologii Eksperymentalnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odebrał nagrodę "Article Impact Award 2018".
Uchwałami Rady Nadzorczej na posiedzeniu w dniu 8 kwietnia odwołano dotychczasowego Prezesa Zarządu Śląskiego Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu Sp. z o.o. Cezarego Tomiczka i powołano nowego Prezesa Zarządu Janusza Króla.
Oddział wewnętrzny Szpitala Kolejowego w Pruszkowie przeszedł kompleksową modernizację. Inwestycja została zrealizowana dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego w wysokości ponad 3,5 mln zł.
17 kwietnia na medycznej mapie Częstochowy pojawi się miejsce, na które z niecierpliwością czekają wszyscy stomicy zamieszkujący w regionie. Fundacja STOMAlife otwiera kolejny Punkt Konsultacyjno-Szkoleniowy, czyli placówkę, która powstaje z myślą o wsparciu stomików, ale również ich bliskich.