Z kraju

  • Polska wyżej w rankingu rozwoju społecznego

    W ubiegłorocznym rankingu rozwoju społecznego Polska uplasowała się na 33. miejscu (na 189 krajów) – oczko wyżej niż w roku poprzednim. Wskaźnik bierze pod uwagę trzy kluczowe domeny: zdrowie, edukację i standard życia.

  • We wrześniu zakończenie rozbudowy Dziennego Domu Pomocy w Oświęcimiu

    We wrześniu samorząd Oświęcimia zakończy rozbudowę Dziennego Domu Pomocy. W nowej części powstanie jedyny w zachodniej części Małopolski oddział dla cierpiących na otępienie, w tym chorobę Alzheimera - podała w środę rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień.

  • Czas poważnie potraktować porady pielęgniarskie

    Znaczenie porad pielęgniarskich w systemie ochrony zdrowia powinno zostać docenione już dawno – szczególnie w podstawowej opiece zdrowotnej – twierdzą Pracodawcy RP.

  • Komisja Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej obradowała w rzeszowskich szpitalach

    Na wczorajszych obradach Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. Fryderyka Chopina oraz Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi w Rzeszowie zapoznano się z działalnością oraz prowadzonymi inwestycjami w placówkach leczniczych.

  • Atrakcyjna rehabilitacja dla dzieci w Głogówku

    Dla większości będzie to zabawa, dla niektórych - niezbędny element rehabilitacji. Dzięki Marszałkowskiemu Budżetowi Obywatelskiemu kupiono wyposażenie do sal sensorycznych. Skorzystają na tym nie tylko dzieci, ale również seniorzy z Głogówka i okolic.

  • Koncentracja dyspozytorni w woj. wielkopolskim

    Zgodnie z zatwierdzonym 20 lutego przez Ministra Zdrowia Wojewódzkim Planem Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, konsolidacja dyspozytorni medycznych rozpoczęła się 11 marca, a ostatecznie zakończyła się 15 marca. Od tego dnia w Wielkopolsce funkcjonują wyłącznie dwie dyspozytornie medyczne zlokalizowane w Poznaniu i Koninie.

  • 2,1 mln zł na dla szpitala w Bielsku Podlaskim

    Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim przebuduje i doposaży Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Umożliwi to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego, którą 20 marca przyznał Zarząd Województwa Podlaskiego.

  • Podpisanie umowy na sfinansowanie budowy Kliniki "Budzik" dla dorosłych

    Nie mam wątpliwości co do tego, jak ważna i potrzebna jest ta inwestycja - mówiła w środę Agata Kornhauser-Duda podczas uroczystości podpisania umowy między Funduszem Sprawiedliwości a Fundacją "Akogo?" na sfinansowanie budowy Kliniki "Budzik" dla dorosłych.

  • Rusza Centralny Rejestr Absolwentów Zdrowia Publicznego

    Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny uruchamia Centralny Rejestr Absolwentów Zdrowia Publicznego (CRAZP). Poinformowało o tym w środę na swej stronie internetowej Ministerstwo Zdrowia.

  • Coraz więcej suplementów sportowych. Większość nie działa

    Suplementy antyoksydacyjne nie mają żądnego wpływu na wyniki sportowe, a mogą nawet zmniejszyć efektywność ćwiczeń i utrudnić adaptację mięśni do treningu – przekonuje Anita Bean, autorka słynnego podręcznika „Żywienie w sporcie”.

  • RPP wytoczył kolejne powództwo

    W ostatnich dniach Bartłomiej Chmielowiec wniósł pozew o zapłatę na rzecz pacjentki zadośćuczynienia w kwocie 350 000 zł z tytułu zawinionego naruszenia jej praw do udzielanych z należytą starannością świadczeń zdrowotnych związanych z porodem oraz do informacji o stanie zdrowia.

  • "Zbigniew Religa był wielbicielem człowieka i życia"

    Prof. Zbigniew Religa był niezwykłą, nietuzinkową osobą; był wielkim wielbicielem człowieka i życia. Był niezwykłym lekarzem, który dosłownie oddawał siebie drugiemu człowiekowi. Oddawał siebie choremu – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia w Senacie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk”.

  • PPOZ: konieczna nowa ustawa o stwierdzaniu i rejestracji zgonów

    Lekarze skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o zintensyfikowanie prac nad projektem ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów.

  • SN: za ratowanie życia NFZ ma płacić zgodnie z umową

    Szpitalowi, który ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, za ratowanie zdrowia i życia pacjentów w stanach nagłych, gdy koszty leczenia przekraczają limit, należy się wynagrodzenie takie, jak w umowie – uznał Sąd Najwyższy.

  • Apel PNRL o uregulowanie kwestii związanych z prowadzaniem badań klinicznych

    Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do Ministra Zdrowia o pilne podjęcie prac legislacyjnych dotyczących ustawowego uregulowania kwestii związanych z prowadzaniem badań klinicznych w zakresie niezbędnym do zapewnienia spójności prawa krajowego z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 536/2014 w sprawie badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz uchylenia dyrektywy 2001/20/WE.

  • RODO w badaniach klinicznych – oficjalne stanowisko Europejskiej Rady Ochrony Danych

    23 stycznia 2019 r. opublikowano oficjalną Opinię nr 3/2019 Europejskiej Rady Ochrony Danych dot. wzajemnych relacji pomiędzy Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 536/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. sprawie badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. o ochronie danych osobowych.

  • Pielęgniarki z ICZMP na zwolnieniu. Sprawę ma wyjaśnić prokuratura i ZUS

    Na zwolnieniach lekarskich przebywa 120 z ok. 1 tys. zatrudnionych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki pielęgniarek i położnych. Dyrekcja łódzkiej placówki złożyła w tej sprawie doniesienie do prokuratury i ZUS.

  • Jak ulepszyć przygotowania sportowców i astronautów

    Analiza danych fizjologicznych na nowe sposoby pozwoli lepiej trenować polskich olimpijczyków i monitorować przygotowania astronautów do lotów kosmicznych. Naukowcy analizują powiązania pomiędzy częstością skurczów serca a częstością i głębokością oddechu badanych sportowców.

  • Kraków - sprzęt za 5,5 mln zł dla szpitala MSWiA

    O specjalistyczny sprzęt ratujący życie i diagnostyczny, warty 5,5 mln zł, wzbogacił się szpital MSWiA w Krakowie. Uroczyste przekazanie aparatury nastąpiło we wtorek. Tego samego dnia zaprezentowano też nową klatkę schodową i kaplicę – ich budowa kosztowała 2,5 mln zł.

  • Prokuratura bada sprawę zgonu ratownika

    Prokuratura prowadzi postępowanie dotyczące zgonu ratownika wrocławskiego pogotowia, który zmarł 19 lutego w swoim domu. – Rodzina pokrzywdzonego podnosi, że do zgonu mogło dojść na skutek przepracowania – mówi prokurator.

98919 artykułów - strona 2220 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.