Pięć nowych ambulansów na potrzeby zespołów ratownictwa medycznego kupiła wojewódzka stacja pogotowia w Białymstoku. Kosztowały nieco ponad 2 mln zł i zastąpią najbardziej wysłużone karetki. W tym roku stacja planuje przetarg na dziesięć kolejnych pojazdów.
Do końca 2020 r. na Mazowszu powstanie największe Ambulatoryjne Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Będzie się mieścić w Warszawie, przy ul. Koszykowej. Wartość inwestycji to blisko 18 mln zł. Centrum zbuduje samorząd województwa mazowieckiego.
Przed wrocławskim sądem rozpoczął się proces kierownika oddziału psychiatrii Milickiego Centrum Medycznego. Lekarz umieszczał na Facebooku wpisy o charakterze rasistowskim.
Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zapowiedział w środę, że podejmie działania w zakresie edukacji i tworzenia świadomości społecznej o łuszczycy. Środowiska zrzeszające osoby cierpiące na tę chorobę skarżą się m.in. na działania dyskryminujące wobec nich.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu rozpoczął program badań przesiewowych, które mają wykrywać tętniaka aorty brzusznej. Lekarze oceniają, że dzięki temu uda się wykryć problem i przeprowadzić kilkadziesiąt operacji rocznie więcej niż dotychczas.
Sieć szpitali funkcjonowałaby lepiej, gdyby obecny minister zdrowia był zwolennikiem tego rozwiązania, a NFZ stosował mechanizmy, które zostały wpisane w konstrukcję sieci – uważa Piotr Gryza, były wiceminister zdrowia odpowiedzialny za projekt sieci szpitali.
Który typ wirusa grypy odpowiada za większość zachorowań w tym sezonie epidemicznym?
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna podpisał zarządzenie nr 5/2019/DSOZ w sprawie przekazywania świadczeniodawcom dodatkowych środków na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez ratowników medycznych.
Ponad 11 mln nowych przypadków chorób układu sercowo-naczyniowego i 3,9 mln zgonów z ich powodu stwierdza się każdego roku w Europie - tak przedstawiają się najnowsze dane epidemiologiczne. Jak wynika z analiz Głównego Urzędu Statystycznego, co roku z przyczyn kardiologicznych umiera aż 175 tysięcy Polaków.
W woj. łódzkim 32 z 43 placówek zgłosiły, iż w przypadku niezatrudnienia pielęgniarek planowana jest redukcja liczby łóżek. Do wojewody wpłynęło 10 wniosków dotyczących zmniejszenia liczby łóżek – łącznie o 402. Z kolei 232 łóżka na 44 oddziałach szpitalnych planuje się zlikwidować w woj. lubelskim. O 339 zmniejszyła się liczba miejsc w szpitalach na Podkarpaciu.
Konieczne jest przemodelowanie całości opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą; plan zmian jest na ukończeniu – poinformował wiceminister Zbigniew Król.
Potrzeba ustawy podobnej jak dla „bestii", szczególnie niebezpiecznych przestępców seksualnych, którzy po odbyciu kary kierowani są na przymusowe leczenie do ośrodka w Gostyninie – uważa dr Jerzy Pobocha, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej.
Planujemy dalszą reorganizację systemu udzielania świadczeń w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych; w kilku placówkach w kraju trwa pilotaż dot. m.in. oceny czasu oczekiwania w SOR-ach – poinformowała wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.
W Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wykonano pierwszą w Polsce wideoskopową operację wycięcia guza tarczycy. Jest to pierwszy zabieg w Polsce, w którym wykorzystano naturalną przestrzeń pomiędzy zębami a wargą, żeby wprowadzić narzędzia chirurgiczne i wyciąć gruczoł z guzem.
W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad algorytmem zbierania wywiadu przez dyspozytora medycznego. Obejmie on m.in. zbiór pytań kierowanych do osoby dokonującej zgłoszenia – poinformowała we wtorek wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.
Zwolnienia lekarskie pracowników z grupy zawodowej domagającej się podwyżek płac zakłócają funkcjonowanie szpitali w Inowrocławiu i Radziejowie (Kujawsko-Pomorskie). Problem dotyczy takich działów, jak laboratoria, rehabilitacja, fizjoterapia, pracownie RTG.
Umowę w sprawie dofinansowania realizacji programu prewencji niewydolności serca u pacjentów onkologicznych podpisano we wtorek w Poznaniu. Program obejmie około 3 tys. pacjentów w Wielkopolsce.
Ponad 8 mln zł kosztowała modernizacja i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Zmiany mają poprawić warunki udzielania pomocy medycznej oraz zagwarantować najwyższą jakość usług medycznych – poinformowała rzeczniczka gorzowskiego szpitala Agnieszka Wiśniewska.
Rachunki za prąd w niektórych mazowieckich szpitalach wzrosły o kilkadziesiąt procent. Tematem zainteresowała się sejmikowa Komisja Zdrowia i Kultury Fizycznej.
Wstrzymano planowe przyjęcia do szpitala, wprowadzono również zakaz odwiedzin.