Marek Karp, dotychczasowy p.o. dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku jest najlepszym kandydatem do zarządzania tą placówką - tak uznała komisja konkursowa, która przesłuchiwała chętnych na to stanowisko menedżerów.
Krajowa Rada Fizjoterapeutów przyznała 28 marca pierwsze prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty dla 313 fizjoterapeutów z całej Polski.
Do mazowieckich szpitali trafi ponad 6,7 mln zł z budżetu województwa na remonty i modernizacje, a także zakup specjalistycznego sprzętu. Decyzję o przyznaniu kolejnego już w tym roku wsparcia podjęli radni województwa mazowieckiego.
W najbliższych latach dzięki m.in. programom unijnym na ochronę zdrowia na Pomorzu wydane zostanie ponad 600 milionów złotych. Pieniądze trafią do szpitali, na programy zdrowotne i nowoczesne technologie.
Stworzenie kompleksowego systemu pomocy dla dorosłych osób z autyzmem i jednocześnie niepełnosprawnością intelektualną jest głównym celem projektu Gdański Model Autyzmu. Projekt przewiduje utworzenie m.in. całodobowego domu wspólnotowego.
Odpowiednia dieta stanowi bardzo ważny element terapii onkologicznej - dobrze żywiony pacjent może szybciej odzyskać zdrowie. Aby ułatwić rodzicom dzieci z chorobami nowotworowymi przygotowywanie posiłków, Fundacja Iskierka wydała właśnie poradnik kulinarny "JedzONKO".
Telefoniczna poradnia "Niebieskiej Linii", pogotowia dla ofiar przemocy Instytutu Psychologii Zdrowia, wznawia działalność od przyszłego tygodnia. Pomocy udzielać będą psychologowie i prawnicy. Z początkiem tego roku funkcjonowanie poradni zawieszono z powodu braku pieniędzy.
Wtorkowe spotkanie protestujących w szpitalu w Staszowie (woj. świętokrzyskie) pielęgniarek z dyrekcją lecznicy nie przyniosło rozwiązania sporu. Pielęgniarki, domagające się gwarancji podwyżek, nie wykluczają zaostrzenia strajku i odejścia od łóżek pacjentów.
Podpisano akt notarialny, który ostatecznie otwiera Fundacji „Kochaj Życie” drogę do rozpoczęcia budowy ośrodka ortopedii dziecięcej w Skierniewicach.
Tablicę poświęconą pamięci tego wybitnego naukowca odsłonięto 28 marca przy ul. Czystej 18 w Krakowie. Wmurowano ją w ścianę kamienicy, w której 100 lat temu z inicjatywy prof. Juliana Nowaka otwarto Instytut Weterynarii i Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Zakład Produkcji Surowic i Szczepionek Weterynaryjnych.
Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej od kwietnia rozpoczyna akcję edukacyjną „Oko na seniora” związaną z profilaktyką oraz właściwym rozpoznaniem i leczeniem zaćmy. Miasto na dofinansowanie tego typu zabiegów w godulskiej placówce przeznaczyło właśnie 50 000 złotych.
Nowe Szpitale we Wschowie i w Kostrzynie otrzymały dodatkowe środki na leczenie zaćmy. Łącznie obie placówki otrzymały od NFZ 360 tys. zł więcej na leczenie pacjentów z tą chorobą. To oznacza około 160 operacji więcej niż pierwotnie planowano.
Z dniem 1 kwietnia wojewoda podkarpacki Ewa Leniart powołała konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie transplantologii klinicznej.
Zbiory Muzeum Ratownictwa w Krakowie powiększyły się o kolejną unikatową karetkę. Tym razem jest to RAF Łotvia produkcji radzieckiej. Tego typu ambulanse były użytkowane w latach 1990-1997 przez zespoły Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
Prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Ewa Trawicka, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku podpisali list intencyjny dotyczący współpracy GUMed i Muzeum.
Radni Płocka (Mazowieckie) przewagą 12 do 11 głosów odrzucili obywatelski projekt leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, który zakładał dofinansowywanie procedury in vitro z budżetu miasta do 2020 r. Przeciw byli radni PiS i dwóch radnych PO.
Analiza pokazuje, że jeszcze wiele trzeba zmienić, żeby kobiety nie bały się porodów – o raporcie Fundacji Rodzić po Ludzku, która zapytała prawie wszystkie polskie szpitale o standardy, które oferują na oddziałach położniczych, pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Do wspólnych działań na rzecz poprawy publicznej opieki medycznej zobowiązują się Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz organizacje zrzeszające pacjentów. List intencyjny w tej sprawie podpisano we wtorek w Warszawie.
Czy likwidacja NFZ niemal jednocześnie z wdrożeniem sieci szpitali to dobry pomysł? Świadczeniodawcy pytali o to na wtorkowej konferencji poświęconej zmianom w ochronie zdrowia wiceministra Piotra Gryzę. – W likwidacji NFZ chodzi o zmianę płatnika i zmianę źródła finansowania – stwierdził Gryza dodając, że obowiązki płatnika muszą kontynuować „ci sami ludzie, co do tej pory”, bo inaczej system nie zadziała.
Senacka komisja zdrowia przyjęła we wtorek bez poprawek nowelizację wprowadzającą tzw. sieć szpitali. Senatorowie opozycji proponowali przeprowadzenie w dwóch województwach pilotażu nowych zasad finansowania szpitali.