W Europie ogółem maleje zachorowalność i liczba zgonów z powodu gruźlicy, więcej natomiast jest przypadków tej choroby wśród uchodźców, więźniów i osób zakażonych HIV – wykazał najnowszy raport Europejskiego Centrum Kontroli Chorób (ECDC).
Minister zdrowia wciąż doprecyzowuje, co wprowadzenie sieci oznacza dla pacjentów, szpitali i całego systemu.
Jeśli szpital zakwalifikowany do sieci wykona mniej świadczeń, jego ryczałt zostanie obniżony - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zapewnił, że szpitale będą motywowane do podnoszenia jakości - placówki certyfikowane dostaną więcej pieniędzy.
17 marca doraźny Zespół ds. zamówień publicznych Rady Dialogu Społecznego po raz kolejny zebrał się w celu omówienia przygotowania administracji państwowej i samorządowej do zmiany kosztów pracy w usługach świadczonych w ramach zamówień publicznych w ochronie zdrowia (w związku ze zmianą prawa od 1 stycznia 2017 r.).
Ministerstwo Zdrowia przygotowało wojewódzkie podsumowania analiz dla opublikowanych 31 grudnia 2016 r. map potrzeb zdrowotnych w zakresie 30 grup chorób, które zostały opracowane w związku z realizacją projektu pn. "Mapy potrzeb zdrowotnych – Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych".
Prace nad upaństwowieniem systemu ratownictwa medycznego trwają, a propozycje wzrostu nakładów na ratownictwo "zostaną przeanalizowane" - zapewnił w piątek resort zdrowia. Upaństwowienia systemu i podwyżek domagają się ratownicy zrzeszeni w 8 związkach zawodowych.
Syndrom oblężonej twierdzy to sytuacja, w której w resorcie zdrowia znajdujemy się bardzo często - przyznaje Jakub Szulc, wiceminister zdrowia w rządzie Donalda Tuska i Ewy Kopacz.
14,3 mln zł przeznaczył samorząd województwa na inwestycje w jednostkach ochrony zdrowia. Pieniądze trafią do Szpitala Klinicznego w Zielonej Górze, Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu oraz do Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze.
Telewizja Polska wyprodukuje audycje propagujące aktywność osób starszych. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej wraz z Jackiem Kurskim, prezesem zarządu TVP S.A. podpisali w tej sprawie list intencyjny.
6 marca Oddział Kardiologiczny Szpitala Polskiego w Drawsku Pomorskim otrzymał od Narodowego Funduszu Zdrowia informację o zdobyciu kontraktu na świadczenie usług z zakresu kardiologii i procedur hemodynamicznych (kardiologia inwazyjna).
U niemal 700 osób z całego woj. śląskiego wykonano w sobotę w Bytomiu badania przesiewowe, które pozwalają wykryć śmiertelnie niebezpieczne tętniaki aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Tętniaki wykryto u 43 pacjentów, dwie osoby spośród nich muszą zostać zoperowane.
W niektórych miejscach w Polsce tej zimy dobowe normy zanieczyszczeń powietrza zostały wielokrotnie przekroczone. Temat smogu nie schodził z ust dziennikarzy i polityków, a włodarze miast wprowadzili w wielu z nich darmową komunikację. Problem smogu nie zaczął się w tym roku, ale dopiero teraz opinia publiczna zaczęła się szczególnie interesować tym tematem.
85 tys. zł więcej zdecydowały się przeznaczyć w tym roku władze Częstochowy na program dofinansowania zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego. Powodem jest duże zainteresowanie.
Wprowadzenie m.in. elektronicznej dokumentacji medycznej i rejestracji online będzie możliwe dzięki ponad 33 mln zł dotacji z UE, którą otrzyma 14 pomorskich placówek medycznych.
15 marca br. w Warszawie obradowała Komisja Wyboru Projektów Programu Polska – Białoruś – Ukraina 2014 – 2020, która dokonała oceny 248 koncepcji projektów złożonych w ramach pierwszego naboru do programu.
„Jak zorganizować efektywny program kontroli zakażeń szpitalnych?” to temat warsztatów zorganizowanych przez Narodowy Instytut Leków. Spotkanie odbyło się 17 marca w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie pod patronatem honorowym wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.
Nowatorskie terapie, przełomowe badania, kontrowersyjne przypadki – o tym dyskutowali lekarze z Polski i zagranicy podczas 41 Konferencji Spotkania Kliniczne Chirurgów Dziecięcych z Pediatrami. Wydarzenie odbyło się 16-17 marca w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.
Inwestycje Medyczne Łódzkiego sp. z o.o. kupiła 21 nowych aparatów USG dla 10 szpitali wojewódzkich na terenie regionu.
16 marca przebywająca w Lubuskiem delegacja z Białorusi odwiedziła Wojewódzki Szpital Kliniczny w Zielonej Górze oraz Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Odsetek najstarszych Polaków szybko rośnie i za 30 lat może okazać się, że już co dziesiąty mieszkaniec naszego kraju będzie miał 80 lat i więcej – uważa demograf prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.