W Polsce prowadzone są badania nad lekami innowacyjnymi, których nie powstydziłyby się największe ośrodki badawcze na świecie, ale nie jesteśmy w stanie sami wprowadzić ich na rynek - ocenili w poniedziałek eksperci podczas konferencji naukowej w Warszawie.
Z powodu smogu każde dziecko w Warszawie wdycha tygodniowo tyle benzopirenu, ile znajduje się w paczce papierosów - alarmują działacze stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze". Prowokacją dot. otwarcia sklepu z papierosami dla dzieci postanowili zwrócić na to uwagę.
Ponad 2,6 mln zł ma kosztować termomodernizacja budynków Miejskiego Centrum Medycznego im. Karola Jonschera w Łodzi. Inwestycja ma się ostatecznie zakończyć w październiku tego roku - poinformowała w poniedziałek Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu.
Działania samorządu Chorzowa ws. połączenia Zespołu Szpitali Miejskich i Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii są konieczne, by zapewnić dotychczasowy poziom leczenia – przekonywali podczas poniedziałkowego briefingu lekarze z ZSM.
24 lutego w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki odbyło się spotkanie zainicjowane komunikatem zamieszczonym 27 stycznia przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, który dotyczy propozycji wyceny świadczeń w neonatologii, kardiologii i kardiochirurgii.
- Mam nadzieję, że dojdziemy z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem do porozumienia; jesteśmy w toku ciągłych konsultacji – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin pytany o projekt ustawy ws. sieci szpitali.
- Nadal czekam na tą prawdziwą ustawę zmieniającą system zdrowia - mówi były minister zdrowia Marek Balicki, członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Koszty pośrednie chorób przewlekłych są liczone w miliardach złotych i kilkukrotnie przewyższają kwoty, które NFZ wydaje bezpośrednio na leczenie pacjentów. System opieki zdrowotnej nie uwzględnia strat dla rynku pracy ani kosztów związanych ze świadczeniami społecznymi wypłacanymi przez ZUS.
Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie zasygnalizował Ministrowi Zdrowia, że aktualny pozostaje problem ograniczonego dostępu pacjentów do lekarzy specjalistów. Rzecznik podtrzymał swoje stanowisko, że sytuację tę mogłoby poprawić zatrudnienie lekarzy – specjalistów z zagranicy.
Zgodnie z aktualną wersją projektowanych przepisów regulujących funkcjonowanie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ) świadczenia z zakresu geriatrii będą mogły być realizowane w ramach PSZ przez szpitale zakwalifikowane do poziomów szpitali III stopnia oraz szpitali ogólnopolskich - wyjaśnia MZ.
Województwo łódzkie bierze udział w międzynarodowym projekcie InAirQ (Ponadnarodowe Działania Dostosowawcze na rzecz Zintegrowanego Zarządzania Jakością Powietrza w Pomieszczeniach Zamkniętych).
Hospicja w Koszalinie, Tanowie oraz Darłowie otrzymały 9,3 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Dzięki funduszom siedziby ośrodków zostaną rozbudowane i zwiększy się ilość łóżek dla pacjentów.
Wrocławscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który dopuścił się zniszczenie karetki pogotowia ratunkowego. Sprawca pomalował farbą ambulans, gdy ratownicy udzielali pomocy pacjentowi w domu. Został zatrzymany na lotnisku, gdy wrócił z Wielkiej Brytanii. Przyznał się do popełnienia tego czynu.
Chodzi o organizację działania oddziałów ratunkowych (SOR-ów) we wrocławskich szpitalach. Wg doniesień prasowych karetki pogotowia czekały po kilka godzin z pacjentami przed szpitalami, zanim ratownicy mogli przekazać ich pod opiekę lekarzy.
25 lutegow Aula Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odbył się Charytatywny Bal Karnawałowy środowiska akademickiego UMB.
Nawet 8 lat więzienia grozi 37-latkowi zatrzymanemu w środę przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Koninie. Mężczyzna zadzwonił do Centrum Powiadamiania Ratunkowego z informacją, że w konińskim szpitalu jest bomba. Dzięki szybkiemu zatrzymaniu nie trzeba było ewakuować pacjentów.
Spółka zależna Neuki nabyła 100% udziałów Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Pod Wierzbami" w Dierżoniowie w województwie dolnośląskim - podała spółka w komunikacie.
Grupa 19 studentów Uniwersytetu w Kopenhadze będzie uczestniczyła w wykładach i warsztatach z zakresu zdrowia publicznego prowadzonych przez wykładowców z Instytutu Zdrowia Publicznego WNZ Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum. To jeden z wymiarów trwającej od 4 lat współpracy między oboma uczelniami.
Powszechność chorób nowotworowych sprawia, że warto wiedzieć, co robić w zetknięciu z diagnozą. Jak pomóc sobie i swoim bliskim? O tym będą rozmawiać uczestnicy 2. Forum na Rzecz Onkologii, które w poniedziałek, 27 lutego w godz. 9:00-17.30 odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
23 lutego obchodziliśmy Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji na Uniwersytecie SWPS w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca czwartą edycję kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”.