Do krakowskiego sądu wpłynęły wnioski o pisemne uzasadnienie wyroku uniewinniającego czwórkę lekarzy leczących Jerzego Ziobro – ojca obecnego ministra sprawiedliwości – poinformowała Grażyna Rokita z biura prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie.
Przesunięcie daty utworzenia sieci szpitali o trzy miesiące wynika z długotrwałych prac nad reformą, nie będzie to miało znaczenia dla pacjentów – zapewnił w środę minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zapewnił, że nie opóźnią się planowe zabiegi.
Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie pobytu w szpitalu rodziców, którzy opiekują się przebywającymi w nich dziećmi, przyznało, że przepisy nie precyzują tego uprawnienia, a sposób jego realizacji jest uzależniony od warunków konkretnego szpitala.
Drugie konkursy w programach HOMING i POWROTY rozstrzygnęła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Finansowanie w łącznej wysokości 7,6 mln zł otrzyma dziesięcioro młodych doktorów, którzy będą realizowali w Polsce innowacyjne projekty B+R.
21 lutego Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do Ministra Zdrowia o niepodpisywanie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ws. szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - w zakresie dotyczącym leczenia stomatologicznego.
Pacjenci mogą się czuć bezpiecznie, pomorskie szpitale są przygotowane do wejścia w życie ustawy o sieci. W naszym regionie będzie zapewne mniej zamieszania niż w innych województwach – powiedział w środę, 22 lutego w Radiu Gdańsk wicemarszałek Paweł Orłowski.
W Polsce wciąż znikomy odsetek osób zachowuje aktywność po osiągnięciu wieku emerytalnego. Emerytura powinna w jak najmniejszym stopniu zamykać drogę do dalszego zarobkowania – mówili w Katowicach uczestnicy Forum Seniora.
Wprowadzenie tzw. sieci szpitali to zagrożenie dla placówek nie tylko na Śląsku – to wniosek, jaki przedstawiła wicemarszałek województwa śląskiego Aleksandra Skowronek podczas briefingu poświęconego tematyce reformy ochrony zdrowia.
Około 1 mln osób choruje w Polsce na łuszczycę. Brak dostępu do nowoczesnych terapii i leków oraz do specjalistów, słaba koordynacja leczenia, wysokie koszty z nim związane, trudności w dotarciu do informacji o chorobie, stygmatyzacja społeczna – to jedne z głównych problemów pacjentów.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało Rzecznika Praw Dziecka, że zgodnie z wnioskami RPD, świadczenia z zakresu pediatrii zostały ujęte w planie taryfikacji na 2017 r.
Kieleccy policjanci zatrzymali 58-letniego dentystę. Praca policjantów z Wydziału d/w z Przestępczość Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Kielcach pozwoliła na ustalenie, że dentysta przedkładał w Narodowym Funduszu Zdrowia raporty rzekomo zrealizowanych świadczeń.
Aktywowanie odpowiednich receptorów u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego może sprawić m.in., że ich organizm nie będzie się uodparniał na działanie leków. Może to być krokiem do stworzenia metody leczenia zespołu jelita drażliwego, a nie tylko łagodzenia jego objawów.
Co może się wydarzyć, kiedy naukowiec przychodzi do ortodonty, a ortodonta... też naukowiec? Ano może to zaowocować projektem badawczym, który wyjaśni wszelkie wątpliwości, co do wpływu metali uwalnianych z aparatów na szkliwo zębów.
W Przemyślu odbyła się debata o zmianach w ochronie zdrowia. Spotkanie zorganizowała Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska. W dyskusji wziął udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia - Marek Tombarkiewicz.
Z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Tarnowie miała miejsce uroczystość, podczas której sześciu pracowników Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego otrzymało z rąk sekretarz stanu w Ministerstwie zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko odznaki honorowe „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”.
12 firm z całej Polski chce wybudować Ośrodek Radioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. 23 lutego br. odbyło się otwarcie ofert na wykonanie robót. Najkorzystniejszą cenowo ofertę złożyła firma Alstal Grupa Budowlana z Jacewa koło Inowrocławia.
Zupełnie nowy, bo wyremontowany odcinek pooperacyjnego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej otwarto w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie 23 lutego.
Prof. dr hab. n. med Stanisław Głuszek – kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, Prorektor do spraw Medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, otrzymał Nagrodę Miasta Kielce za 2016 rok.
78 nauczycieli ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego poznawało 20 lutego w Świętokrzyskim Centrum Onkologii zasady czujności onkologicznej, aby później przekazywać je swoim uczniom.
17 lutego prorektor UJ ds. CM złożył krótką wizytę w Edynburgu, podczas której podpisana została kolejna umowa o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim – Collegium Medicum a Uniwersytetem w Edynburgu.