Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne 59 nauczycielom akademickim, pracownikom nauki i sztuki.
Czy nie należałoby zreorganizować działania urzędu RPP? Czy spełnia on swoje zadania efektywnie?
Przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, aby "zmobilizował przedstawicieli rządu do merytorycznej dyskusji w sprawie kierunku zmian w ochronie zdrowia albo aby zorganizował sam taką dyskusję z udziałem przedstawicieli rządu i krytyków reformy".
Resort zdrowia chce, aby każda placówka medyczna korzystająca z publicznych pieniędzy była oceniana pod kątem jakości usług i skuteczności leczenia. Obecnie, zdaniem Konfederacji Lewiatan, mierników oceny jakości placówek medycznych w ogóle nie bierze się pod uwagę.
Rzecznik Praw Dziecka jest zaniepokojony dostępnością specjalistów z zakresu otolaryngologii dziecięcej. Zespół doradczy przy Ministrze Zdrowia postuluje o uznanie tej dziedziny za podspecjalizację, co wydłuży czas kształcenia.
Ponad 350 tys. osób, czyli o 1/4 więcej niż 5 lat temu, uczestniczy w terapii uzależnień. W 2015 r. W 2016 r. liczba udzielonych porad i przyjęć wzrosła z 5,7 mln do 5,8 mln. NFZ przeznaczył na ten rodzaj leczenia ponad 410 mln zł, czyli o wiele za mało.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt, który ma wzmocnić prawa pacjenta i zapewnić ochronę informacji o stanie jego zdrowia zawartych w dokumentacji medycznej. Regulacja określi też zasady dostępu do dokumentacji.
Krakowski zamiejscowy wydział Prokuratury Krajowej nadzoruje śledztwo w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej znacznej wartości; według ustaleń PAP chodzi o sprzęt medyczny o wartości blisko 600 tys. zł.
W przygotowanym przez MSWiA projekcie nowelizacji ustawy o ewidencji ludności, który rozszerza zakres danych zbieranych o porodach, brakuje informacji, jakim celom ma to służyć – ocenia GIODO.
Na poprawę jakości powietrza w Polsce Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza około 10 mld zł - poinformował we wtorek NFOŚiGW. Jak wyjaśniono, chodzi m.in. o promocję geotermii, odnawialnych źródeł energii czy termomodernizację budynków.
Biuro Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego opracuje zasady ew. wprowadzania bezpłatnej komunikacji w okresach największych stężeń zanieczyszczeń powietrza – zdecydował we wtorek zarząd KZK GOP.
Stężenie pyłu zawieszonego w wielu miejscach południowej Polski przekracza 100 mikrogramów na m sześc., a najwyższe jednogodzinne stężenia przekraczające 200 mikrogramów na m sześc. występują w kilkunastu miastach Śląska, Opolszczyzny, Małopolski i Wielkopolski - podał we wtorek resort środowiska.
Sytuacja w dwóch ostatnich dnia była nietypowa i niespotykana w Warszawie od 10 lat - mówił we wtorek wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. We wtorek dopuszczalny poziom zanieczyszczeń prawdopodobnie również zostanie przekroczony, ale nie sięgnie 100 mikrogramów/metr sześć.
Badanie diagnozujące stan płuc, materiały obrazujące szczegóły problemu niskiej emisji i maseczki dla mieszkańców w dniach szczególnie wysokiego stężenia zanieczyszczeń czekają na osoby, które odwiedzą specjalny namiot ustawiony na Rynku w Katowicach.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu ogłosiło we wtorek komunikat o przekroczeniu stanów alarmowych pyłów w powietrzu I i II stopnia. Najgorsza sytuacja jest w Kędzierzynie-Koźlu, Zdzieszowicach i Opolu.
Urządzenie, które w przyszłości może pomóc w zapobieganiu szpitalnym epidemiom bakteryjnym, opracował międzynarodowy zespół naukowców. Zgodnie z założeniami badaczy, urządzenie będzie w stanie zidentyfikować dziewięć szczepów bakterii w 15 minut.
25 osób jest oskarżonych o wyłudzenie ponad 100 tys. zł ze świętokrzyskiego NFZ w latach 2014-15, w związku z nieprawidłowym rozliczaniem świadczeń na oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala w Opatowie. Akt oskarżenia w tej sprawie skierowano do sądu.
Liczba lekarzy i położnych na oddziale położniczo-ginekologicznym szpitala w Starachowicach w czasie, gdy pozostawiona bez opieki kobieta rodziła na podłodze martwe dziecko, była zgodna z przepisami – wynika z kontroli, którą przeprowadził świętokrzyski oddział NFZ.
Część radnych chce finansować z miejskiej kasy zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego. O losie programu zdecyduje dziś rada miasta – donosi „Gazeta Krakowska”.
Stanowisko Ministerstwa Zdrowia w sprawie standardów okołoporodowych się nie zmieniło. Standardy będą nadal obowiązywały, zmieni się jedynie forma, w której zostaną określone. Ich idea zostanie zachowana – przekonuje MZ w komunikacie.