Autorzy badań naukowych m.in. nad nowymi mechanizmami, które regulują pracę układu immunologicznego człowieka czy też o problemach w nefrologii, dostali w czwartek nagrody rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
8 grudnia w siedzibie Głównego Inspektoratu Sanitarnego rozpoczęła się narada z Państwowymi Wojewódzkimi Inspektorami Sanitarnymi.
Warunkowe umorzenie postępowania na 2 lata - taki wyrok utrzymał w czwartek (8 grudnia) Sąd Okręgowy w Białymstoku w procesie lekarki oskarżonej o nieuzasadnioną zwłokę w przekazaniu na specjalistyczny oddział pacjenta z objawami zawału serca. Mężczyzna zmarł.
Cztery osoby, zasiadające w różnych okresach w zarządzie pozostającej w upadłości spółki Polskie Centrum Zdrowia, zostały aresztowane w śledztwie dotyczącym oszustw na szkodę wierzycieli tej spółki. Chodzi o wyłudzenie mienia na łączna kwotę ok. 80 mln zł.
Jeśli zostaną wprowadzone w życie plany resortu zdrowia dotyczące utworzenia sieci szpitali, kilka z nich na Mazowszu, w tym szpital zakaźny na warszawskiej Woli oraz placówki w Radzyminie, Przysusze oraz Zwoleniu, zostaną zlikwidowane - alarmuje Platforma Obywatelska.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zakłada wystąpienie Polski z organizacji Międzynarodowe Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii (ICGEB). Poinformowała o tym w czwartek kancelaria prezydenta.
Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie przeznaczył 15 mln zł na projekty dotyczące programów profilaktycznych i zdrowotnych. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.
Pszczyński urząd miasta przygotował kampanię nagłaśniającą problem szkodliwej niskiej emisji i koordynującą działania proekologiczne w gminie. Pszczyna znalazła się na drugim miejscu listy najbardziej zanieczyszczonych miast UE przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia.
Młodzi lekarze będą odbywać staż pod kierunkiem opiekuna - wykonującego zawód co najmniej pięć lat lekarza specjalisty albo lekarza dentysty - zakłada ustawa podpisana w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę.
- Jeden z wiceministrów nieoficjalnie nas poinformował, że przed 2019 rokiem rezydenci nie mają szans na podwyżki. Zdałem sobie sprawę, że jedyną ewentualnością dla lekarza na normalne życie jest emigracja. Podjąłem kroki w tym kierunku, ucząc się kolejnego języka - przyznał Damian Patecki, Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.
Małopolski NFZ w związku z pojawianiem się wątpliwości dotyczących prowadzenia list oczekujących przedstawił uzgodnione z Ministerstwem Zdrowia odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w tej sprawie.
Unikatową w skali Europy operację wszczepienia nowoczesnego implantu słuchowego przeprowadzili lekarze z Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Implant wart 100 tys. złotych firma zainteresowana współpracą przekazała bezpłatnie. NFZ zrefunduje jedynie koszt zabiegu.
Zmiana w modelu opieki psychiatrycznej była jednym z głównych tematów spotkania przedstawicieli Związku Powiatów Polskich z rzecznikiem praw obywatelskich.
Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, we współpracy z funkcjonariuszami Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, prowadzi śledztwo dotyczące nieprawdziwych zaświadczeń lekarskich.
Informowanie dziś, że szpitale mogą nie zostać zakwalifikowane do tzw. sieci szpitali, nie ma uzasadnienia, a budzi tylko niepokój wśród pacjentów - uważa Joanna Mierzwińska, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
W Polsce działa niespełna 15 tysięcy aptek. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że 1252 z nich ma niezapłacone w terminie zobowiązania na łączną kwotę przekraczającą 52 miliony złotych. Od początku roku liczba dłużników z tej branży zwiększyła się o prawie 12%, ale jeszcze bardziej gwałtownie wzrosło ich łączne zadłużenie - o ponad 30%.
Pomysły przyznania prawa prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom, ograniczenia liczby aptek posiadanych przez jeden podmiot oraz wprowadzenia kryterium liczby mieszkańców przypadających na aptekę wywołały w środę rozbieżne opinie, nawet wśród samych aptekarzy.
3 mln zł z UE otrzymał szpital w Sandomierzu. Unijne fundusze będą przeznaczone na budowę nowoczesnego lądowiska dla helikopterów i aparaturę ratującą życie. Budowa lądowiska czynnego całą dobę jest dla nas koniecznością – powiedział dyrektor szpitala Janusz Sikorski.
Takie dane przedstawiono w środę podczas konferencji w Senacie. Jej uczestnicy zastanawiali się, jak wspierać aktywność zawodową seniorów i osób z niepełnosprawnością.
„Skoordynowany system opieki zdrowotnej nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu - szanse i zagrożenia” to tytuł debaty, która 7 grudnia odbyła się w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.