mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Projekt zarządzenia ws. KOC w konsultacjach

    Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiła do konsultacji projekt zarządzenia ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem.

  • Nowe kierunki w leczeniu raka – konferencja

    25 listopada w auli Collegium Nowodworskiego odbyła się X Konferencja Krakowska „Rak - Wiedzieć - Walczyć - Wygrać – nowe kierunki w leczeniu”, której organizatorem była Fundacja Urszuli Smok „Podaruj Życie”.

  • Wsparcie dla szpitala w Brzegu

    15 nowoczesnych łóżek szpitalnych, materace i inny sprzęt medyczny (całość warta około 80 tysięcy złotych) trafiło na oddziały interny i ortopedii Brzeskiego Centrum Medycznego. To wynik współpracy pomiędzy stowarzyszeniem Lions Club, gminą Lewin Brzeski i powiatem brzeskim.

  • W Kielcach powstanie Centrum Urazowe

    Wszystko wskazuje na to, że w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach powstanie Centrum Urazowe, w którym leczone będą osoby dorosłe. Komitet Sterujący do spraw koordynacji interwencji EFSI w sektorze zdrowia przyjął w zeszłym tygodniu Plan działań w tym obszarze.

  • Staż personelu medycznego z Adżarii na Dolnym Śląsku

    Grupa lekarzy i pielęgniarek z Autonomicznej Republiki Adżarii przebywa na stażu w placówkach medycznych na Dolnym Śląsku. Projekt realizowany jest na zaproszenie Marszałka Cezarego Przybylskiego oraz burmistrza Milicza, Piotra Lecha oraz burmistrza Wołowa, Dariusza Chmury.

  • Kardiolog nowym podsekretarzem stanu w MNiSW

    Do kierownictwa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dołączył prof. Łukasz Szumowski, kierownik Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

  • Rejon kostrzyński włączony do dyspozytorni w Gorzowie

    W związku z realizacją harmonogramu wdrożenia Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego i koncentracji dyspozytorni medycznej w województwie lubuskim 30 listopada o godzinie 10.00 zadania dyspozytorni medycznej w rejonie kostrzyńskim zostaną przejęte przez Skoncentrowaną Dyspozytornię Medyczną (SDM) w Gorzowie Wlkp.

  • Komunikacja kluczowa dla efektywnej opieki medycznej

    Z raportu OECD i KE wynika, że tylko co trzeciemu polskiemu pacjentowi lekarz dał możliwość zadawania pytań, a tylko co drugi konsultował plan leczenia. – Biurokracja pochłania nawet 80 proc. czasu lekarzy – komentuje dr Katarzyna Jankowska, prezes PTKM.

  • RPO ws. wykonania ustawy o planowaniu rodziny

    Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił stanowisko dotyczące sprawozdania rządu z wykonywania w roku 2014 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. – Niestety nie spełnia ono swego zadania – ocenił Adam Bodnar.

  • W grudniu otwarcie Budzika dla dorosłych

    Ośrodek dla pacjentów w śpiączce – Budzik dla dorosłych – otwarty zostanie w Olsztynie 21 grudnia – podał prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Wojciech Maksymowicz. Uczelnia będzie współpracować z fundacją Ewy Błaszczyk.

  • RPD: Potrzebne standardy pediatryczne

    Rzecznik Praw Dziecka zaapelował do MZ o podjęcie prac nad wprowadzeniem standardów opieki profilaktycznej sprawowanej nad dziećmi i młodzieżą. – Pozwoli to na prowadzenie skutecznej profilaktyki zdrowotnej oraz wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych u dzieci – podkreślił Marek Michalak.

  • MZ: nie wprowadzimy zakazu sprzedaży antykoncepcji awaryjnej

    Nie planujemy wprowadzenia zakazu sprzedaży pigułek „dzień po” – zapewniło we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia. Przypomniało, że zgodnie z przygotowanym projektem hormonalne tabletki antykoncepcyjne będą wydawane na receptę.

  • PO: Te reformy prowadzą do PRL

    – Służbę zdrowia trzeba zmieniać, bo ten system powoli dobiega swego kresu, ale projekty ustaw, które wychodzą z MZ, cofają nas do czasów PRL: budżetowanie szpitali, apteki limitowane, mniejsza liczba rezydentur. To wszystko było przez 45 lat PRL - ocenił senator prof. Tomasz Grodzki z Gabinetu Cieni Platformy Obywatelskiej.

  • Większość przeciwna zmianom przepisów aborcyjnych

    Ponad połowa Polaków jest przeciwna zmianom przepisów dot. przerywania ciąży; ci którzy są za zmianami, w większości opowiadają się za liberalizacją prawa - wynika z sondażu CBOS. Większość popiera "czarne protesty"; a ponad 20% Polek deklaruje, że w różny sposób brało w nich udział.

  • Psycholog to poważny zawód, a przepisów brak

    Nieprofesjonalne wykonywanie usług psychologicznych stanowi zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Trudno kontrolować te usługi, skoro brak regulacji związanych z wykonywaniem zawodu psychologa - pisze Rzecznik Praw Dziecka w wystąpieniu do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej.

  • Projekt wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla ciężarnych

    Przewożenie ciężarów na taczkach i wózkach poruszanych ręcznie, przenoszenie żrących materiałów ciekłych - m.in. tych czynności w pracy nie powinny wykonywać ciężarne, zakłada rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

  • Apel PO o wycofanie projektu dot. sieci szpitali

    PO zaapelowała w niedzielę w Sopocie do premier i ministra zdrowia o wycofanie się z projektu o tworzeniu sieci szpitali. Zdaniem polityków PO jego realizacja stwarza zagrożenie dla istnienia ok. 160 szpitali w całym kraju, w tym wielu wysokospecjalistycznych.

  • Więcej środków dla samorządów na profilaktykę

    80% wyniesie dofinansowanie z budżetu gmin dla miast poniżej 5 tys. mieszkańców i 40% w większych – wynika z projektu rozporządzenia w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego.

  • UM w Łodzi przetestuje teleopiekę nad seniorami

    Uniwersytet Medyczny w Łodzi chce rozpocząć badania nad zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań telemedycznych wśród seniorów. Lekarze będą mogli zdalnie monitorować pacjentów, kontrolować np. poziom glukozy we krwi, ciśnienie, temperaturę i na podstawie tych danych wprowadzać zmiany w leczeniu.

  • Szanse na odrodzenie sanatoryjnej geriatrii

    Chorzy w wieku podeszłym są kierowani do różnych uzdrowisk, ale są tak samo leczeni jak osoby w wieku średnim o podobnych dolegliwościach. Od jakiegoś czasu podejmujemy działania w kierunku odtworzenia w polskich uzdrowiskach geriatrii opartej na zdobyczach współczesnej medycyny - mówi prof. Irena Ponikowska, kierownik Katedry i Kliniki Balneologii i Chorób Przemiany Materii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

98893 artykuły - strona 2807 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.