W olsztyńskim szpitalu uniwersyteckim rozpoczęły się w poniedziałek dwie kolejne operacje wszczepienia stymulatorów chorym w śpiączkach. Pracy olsztyńskich neurochirurgów przygląda się lekarz z Rosji, który poprosił o taką możliwość.
Na stronach ministerstwa zdrowia pojawił się komunikat odnoszący się do zdecydowanego sprzeciwu środowiska diabetologicznego w Polsce, aby diabetologia została przesunięta z listy specjalizacji lekarskich do podspecjalizacji.
"Funkcjonowanie Zespołu Koordynacyjnego w obecnym kształcie nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego, ani z punktu widzenia racjonalności wydatkowania środków publicznych, ani tym bardziej z punktu widzenia standardów medycznych powszechnie akceptowanych w krajach rozwiniętych" - twierdzi Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.
Przedsiębiorcy mają kłopoty z renegocjacją kontraktów ze szpitalami. Chodzi np. o takie usługi, jak katering, sprzątanie czy ochrona. Firmom takim zależy, aby szpitale wzięły na siebie choćby część kosztów związanych z narzuconą przez rząd podwyżką minimalnego wynagrodzenia za pracę - pisze "Rzeczpospolita".
"Obecny poziom finansowania opieki zdrowotnej w Polsce zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu obywatela" - stwierdziły prezydia 5 Okręgowych Rad Lekarskich (w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie i Wrocławiu) podczas posiedzenia w Kliczkowie 19 listopada.
„Wobec znacznego niedoboru na rynku pracy absolwentów uczelni medycznych wysoce zasadny jest postulat uproszczenia procedur nostryfikacyjnych dla lekarzy z innych krajów” – wskazuje konwent powiatów woj. wielkopolskiego. Resort do pomysłu samorządowców jest nastawiony sceptycznie.
Nowotwory złośliwe są drugą po chorobach układu krążenia przyczyną zgonów w Polsce. Mimo to nie ma aktualnej i wiarygodnej informacji o bezpieczeństwie i skuteczności leczenia tych chorób w poszczególnych ośrodkach onkologicznych. Eksperci wskazują na konieczność zbudowania połączeń między istniejącymi bazami wiedzy na temat nowotworów oraz uzupełnienia danych w obszarze rozpoznań histopatologicznych.
Jak poinformował w piątek (18 listopada) we Wrocławiu krajowy konsultant w dziedzinie endokrynologii prof. Andrzej Lewiński, endokrynolodzy opracowali kryteria medyczne leczenia pacjentów endokrynologicznych, na postawie których część z nich ma być prowadzona przez lekarzy podstawowje opieki zdrowotnej.
Dr n. med. Przemysław Szałański z Kliniki Kardiochirurgii Wojskowego Instytutu Medycznego uczestniczył w 23. Kongresie Węgierskiego Towarzystwa Kardiochirurgicznego. Na zaproszenie organizatorów przedstawił doświadczenia kardiochirurgii i kardiologii WIM w leczeniu wad zastawkowych serca z użyciem macierzy bezkomórkowej.
Znamy już regulamin otwartego konkursu ofert w ramach Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 Edycja 2017. Maksymalna kwota dotacji to 200 tys. zł.
Świętująca w tym roku swe 25-lecie Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi po raz kolejny podczas dorocznego koncertu "Serce za serce" w Zabrzu uhonorowała swych darczyńców, partnerów i przyjaciół.
20 łóżek do hospitalizacji całodobowej, w tym 2 stanowiska intensywnego nadzoru i 7 stanowisk do dziennej chemioterapii – tak prezentuje się otwarty dzisiaj w Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu Oddział Onkologiczny.
Lekarze z Kliniki Kardiochirurgii w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu uratowali życie skrajnie wychłodzonego pacjenta. W momencie przyjęcia do szpitala temperatura jego ciała nie przekraczała 22 stopni.
Minister Zdrowia przyznał akredytację 16 szpitalom. Obecnie certyfikat akredytacyjny jest w posiadaniu 227 lecznic - informuje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
16 listopada w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie odbyło się spotkanie, w trakcie którego przeanalizowano aktualny stan w podstawowej opiece zdrowotnej oraz omówiono planowane zmiany na 2017 rok. Rozmowy będą kontynuowane.
SPZOZ Szpital Uniwersytecki w Krakowie złożył deklarację członkowską do zarządu Polskiej Federacji Szpitali.
Polscy naukowcy zdobyli 27 medali, w tym 24 złote i 3 srebrne, na zakończonych w weekend targach wynalazków Innova w Brukseli - poinformowali organizatorzy. Na targach zaprezentowało się w sumie 50 polskich wystawców.
W czasie niedawnego spotkania włodarzy wszystkich gmin z terenu powiatu inowrocławskiego ponownie poruszono temat sytuacji SOR inowrocławskiego szpitala.
18 listopada odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu Instytutu Matki i Dziecka. Placówka świętowała 65. rok istnienia, a wśród wydarzeń, jakie zaplanowano na ten wyjątkowy dzień, znalazły się: konferencja naukowa oraz uroczysta gala wraz z wernisażem wystawy zdjęć.
Kolejny niespokojny weekend na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Ponownie uszkodzone zostały drzwi wejściowe na oddział.