Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ przekaże placówkom medycznym w regionie ponad 970 mln zł. To dodatkowe pieniądze za świadczenia medyczne i nadwykonania.
Senat poparł w czwartek nowelizację dostosowującą zasady oceny technologii medycznych do unijnych wytycznych i przyznającą nowe zadania Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Federacja Porozumienie Zielonogórskie z uznaniem przyjmuje fakt skierowania do konsultacji publicznych projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego wykaz produktów leczniczych, które mogą być doraźnie dostarczane w związku z udzielanym świadczeniem zdrowotnym oraz wchodzących w skład zestawów przeciwwstrząsowych.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku wykonało 200. przeszczepienie płuc. Tak duża liczba transplantacji to niewątpliwy sukces specjalistów z gdańskiego ośrodka.
Lekarze pracujący w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wycofali złożone pod koniec czerwca wypowiedzenia. Oznacza to, że największy SOR w regionie będzie działał bez przerw, zgodnie z dotychczasowym harmonogramem.
Krajowe Centrum ds. AIDS poinformowało, że dzięki dodatkowym środkom finansowym z Ministerstwa Zdrowia, możliwe było ogłoszenie konkursu i wybranie realizatorów zadania na akcyjne testowanie przesiewowe w kierunku HIV, kiły i HCV poza placówkami medycznymi.
28 lipca 2025 roku w Senacie RP odbyło się drugie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Adherencji, poświęcone konkretnym rozwiązaniom poprawiającym przestrzeganie przez pacjentów zaleceń terapeutycznych.
Dr n. med. Katarzyna Bąk-Drabik z Katedry i Kliniki Pediatrii w Zabrzu została wybrana do pełnienia funkcji Ambasadora IBUS na 3 letnią kadencję.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.
Lekarze i studenci PUM przygotowują misję medyczną do Afryki. Od 1 września będą leczyć mieszkańców Meru, najuboższego regionu Kenii – wykonywać zabiegi chirurgiczne, diagnostykę, opatrywać rany.
Eksperci KIF przygotowali poradnik z najczęściej zadawanymi pytaniami w sprawie podwyżek minimalnego wynagrodzenia fizjoterapeutów wraz z odpowiedziami.
Zaplanowana dotacja podmiotowa dla NFZ na 2025 r. w drugiej połowie lipca wyniosła 27 mld zł – wynika z odpowiedzi resortu zdrowia na interpelację poselską.
W Radomsku powstanie nowoczesne Centrum Rehabilitacyjno-Integracyjne. Na tę budowę Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przekazał z funduszy unijnych 21 mln zł, a wartość projektu to prawie 29 mln zł.
W całej Europie rośnie liczba przypadków, w których posiadacze EKUZ zostają z pustymi rękami, a obiecana „równość dostępu” do opieki zdrowotnej okazuje się mirażem – czytamy na EURACTIV.pl.
Czy zaplanowane na czwartek spotkanie przedstawicieli OZPSP z minister zdrowia przyniesie jakąś zmianę? Trudno tego oczekiwać, NFZ realizuje zadania wyznaczone przez poprzednią minister w warunkach skrajnie napiętego budżetu.
Z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z UMW wynika, że główną przyczyną niskiej adherencji u pacjentów z SM jest zmęczenie.
Kolejne listy rankingowe na studia I stopnia i niestacjonarne w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym zostały opublikowane.
58 miejsc oferujących badania tomografii komputerowej i 36 pracowni rezonansu magnetycznego w ramach umów z NFZ będzie od sierpnia w Wielkopolsce.
W czwartek 24 lipca br. odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Kobiet, podczas którego eksperci dyskutowali o sytuacji pacjentek z endometriozą w Polsce. Głównym tematem debaty był wdrożony 1 lipca br. model specjalistycznej opieki nad pacjentkami z endometriozą.
Komisja Europejska opublikowała najnowsze wytyczne dotyczące skriningu raka szyjki macicy, opracowane we współpracy z IARC – International Agency for Research on Cancer / World Health Organization.